Kapat

Kakadu Papağanı Hakkında Bilgiler

Anasayfa
Papağan Türleri Kakadu Papağanı Hakkında Bilgiler
KAKADU-PAPAGANİ-HAKKİNDA-BİLGİ

Cacatuiade (kakadugiller) familyasında yer alan bir türdür.
Anavatanları: Avustralya, Güney Pasifik Adaları, Soloman Adalar ve Malakka Yarımadası bölgeleridir.
Ağaçlarda yasamayı ve ağaç kavuklarına yuva yapmayı tercih ederler. Geniş sürüler halinde hareket etmektedirler.
60-90 yıl arasında yaşayabilirler. Hatta bazı türler 120 yıl bile yaşayabilirler.
Büyük bir çoğunluğunu beyaz olanlar oluşturmasına rağmen siyah, gri-pembe hatta mavi olanları olduğu bile söylenmektedir. Onları tanımlayan en önemli özellikleri başlarının üzerindeki ruh hallerine göre kaldırıp ve indirdikleri tüyleridir.

Bilinen 21 kakadu türü vardır. Sultan papağanları bu familyanın en bilindik türüdür. Palmiye kakadusu, sarı kuyruklu kakadu, pembe kakadu, goffin kakadusu diğer türlerinden bazılarıdır.

kakadu-papagani
GENEL KARAKTER ÖZELLİKLERİ 

Sahibine karşı oldukça bağımlıdırlar. Eğitim gerektiği gibi verilmezse sorunlar yaşanabilir. İnsanlarla en iyi ilişki kuran papağan türü diyebiliriz. Oldukça sevecendir ve kendisini sevdirmeyi çok sever. Oyuncu ve meraklıdırlar aynı zamanda. Kemirmeyi çok sevdikleri unutulmamalıdır. Eğer kemirmesi için yeterli oyuncak temin edilmezse evinizde kemirilecek ne varsa kemirilmiş bilin. Gagaları çok güçlüdür. Hatta bir köpeğin çene gücüyle eş değer olduğu söylenmektedir.

Onları şımartmamaya özen göstermelisiniz. Tek başlarına oyun oynamayı öğretmelisiniz. Aksi halde size çok bağımlı hale gelip sorun yaşamanıza neden olabilmektedir. Herkese karşı kıskançlık geliştirip sizden ayrı kalmaya dayanamayacak siz yanında olmadığınızda çok fazla bağırıp davranış bozuklukları gösterebilmektedir.
Ayrıca bir bilgi daha ilave etmek istiyorum cinsel erişkinliğe eriştikten sonra özellikle bahar aylarında hormonlar sebebiyle beklenmedik davranışlarda bulunabilmektedirler. Nedensiz ısırma, bağırma gibi.

KONUŞMA YETENEKLERİ

Kakadular konuşma yetenekleri çok gelişmiş papağan türleri değildir. İyi bir eğitim ile mutlaka konuşabilirler ancak kelime dağarcıkları dardır.

BESLENME / BAKIM BANYO 

Çilek, böğürtlen, dut, üzüm gibi meyveler, bitki kökleri, tohumlarla beslenirler.
Kakadular yağlı besinlerle çok dikkatli ve kontrollü beslenmelidirler. Çünkü yağ tümörlerine sebep olabilmektedirler.
Kakadular aynı zamanda yarı etçildirler. Çekirge, böcek gibi hayvanları da yiyebilmektedirler.
Tozlu papağanlardan oldukları için astım hastalarının beslememesi önerilir. 
Çok sık banyo yapmaları gerekir kakaduların. Kışın haftada bir yazın ise her gün yıkanabilirler.

Kakadular çok zeki kuşlardır, meşgul tutulmaları onlarla ilgilenilmeleri gerekilmektedir.
Alırım bir kafes içine üç beş oyuncak atarım diye düşünüyorsanız hemen vazgeçmelisiniz. Büyük bir kafes ve çok sayıda oyuncak temin etmelisiniz. Her gün 3 4 saatinizi ayırmalı, dışarıda vakit geçirmeli ve iletişim kurmalısınız. Bunların yapılmaması demek kakadunun tüylerini kanatana kadar yolması demek olabilir. Çok yüksek sesle bağırmasına neden olabilir. Sonrasında uyum sorunları olduğu gerekçesiyle terkedilen evden eve gezen kuşlara neden olabiliriz. Kafes ve oyuncakları yaklaşık 1500 TL tutacaktır.

İlgili Yazı:  Dostluk Hikayemiz - Şiron

kakadu-papagani

SES SEVİYESİ 

Apartmanlara veya sese duyarlı kişilerin yaşadığı ortamlara uygun değillerdir. Bir kakadunun ses seviyesi 153 desibele (ki bu alçaktan geçen bir uçağın sesinden fazladır) kadar çıkabilmektedir.
Bazı yazdıklarım olumsuz olarak görülse de gerçeklerle yüzleşip belki bir iki kakadunun bile heves uğruna alınıp acı çekmesini önleyebilmiş olurum.

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

“Kakadu Papağanı Hakkında Bilgiler” üzerine 4 yorum

  1. Muammer Tuğrul says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Bize aşağıda bulunan alandan ulaşabilirsiniz.

mail: info@pativer.net