Kapat

Jako (African Grey) Papağanı Hakkında Bilgiler

Anasayfa
Papağan Türleri Jako (African Grey) Papağanı Hakkında Bilgiler
jako-papagani

Jako Papağanı Hakkında Bilgi

Bir dost, bir arkadaş, bir yoldaş istediniz. Ve baktınız insanlarla bu iş yürümüyor. Hem eğlenceli hem de kibar, nazik, uysal ve anlayışlı gagalı bir arkadaşımız var. Tanıştıralım efendim: Afrikalı Jako papağanı!

Jako papağanı diğer bir bilinen ismiyle Afrika Gri Papağanı yeryüzündeki en konuşkan en taklitçi ve en akıllı kuştur. Akıllı çünkü jako papağanı 1000+ kelime hazinesine sahiptir. Dahası bu kelimelerle anlamlı cümleler kurabilir. Düşünsenize hem dert dinleyecek hem akıl verecek hem de kuş…
Eğer bir jako papağanıyla tanışıyorsanız bu söylediklerimizin abartı olmadığını anlarsınız. Afrika gri papağanları alt cinsleri olan kuşlardır. Aralarında görünüş bakımından ufak farklar vardır. Jakoların en bilinen ve yaygın olanı Kongo Afrika Grisidir. Türünün en büyüğüdür. Açık gri tüylü ve sert siyah gagalıdır. İkinci yaygın olan cinsi ise Timneh Afrika Grisidir. Kongolara kıyasla daha küçüktür ve renkleri daha koyudur. Farklılıklar görünüşle alakalıdır. Evcil olmaları ve mental özellikleri aynıdır. Mental demişken 5 yaşında insan ile aynıdır denebilir.

Jako papağanı sahipleriyle kuvvetli bağlar kurar. Öyle ki birlikte sosyalleşmek için bolca vaktinizi ona adamalısınız. Fiziksel sağlığının korunması içinde günlük yeterli egzersizlerini yaptırmanız gerekir. Egzersiz derken elbette jakomuzun hareketli olması; sürekli kafeste kalmamasından bahsediyoruz.

Jakolar ömrü uzun canlılardır. Nitekim ortalama 50 yıllık bir ömür söz konusu. Ve nadiren yaklaşık 75 yıl yaşadıkları da olur. Eğer sahiplenmek istiyorsanız bunu göz önünde bulundurmalısınız. Hassas ve duygusal olduklarından sahip değiştirmek yani sık sık ortamının değişmesi onu kötü yönde etkileyecektir.

Eğitiminin kolay olması ve sahibi ile daha kuvvetli bağlar kurması için henüz çok küçükken sahiplenilmesi daha sağlıklıdır. Beslenmeleri ise taze sebzeler ve keten tohumu haşhaş ile olur. Jakolar meyvelerden ise organik mango, nar ve karpuz severler. Ayrıca onu şımartmak isterseniz kabuklu kuruyemiş ve buharda taze fasulye taneleri verebilirsiniz. Artan salatalarınız ise onlar için nirvanadır. Akıllı olmaları papağanınızı öyle kolay oyalayamayacağınız sonucunu çıkarır. Onlar için yapılan özel parkurlar alabilir ve belli egzersizlerle her gün onunla oynayabilirsiniz. Bu özenli olmanız gereken bir hayat ve eğer siz bu sorumluluğun altına giremeyecekseniz hiç bulaşmayın. Merhaba merhaba… Tüm bunlara eyvallah başım üstüne diyorsanız; güzeller güzeli Jako papağanınız ile mutluluklar dileriz.

Buraya da tıklayarak muhabbet kuşunu kendime nasıl alıştırırım konusuna gidebilirsiniz.

İlgili Yazı:  Dostluk Hikayemiz - Şiron

Sevgiler…

The following two tabs change content below.

Yasemin Bağçeli

Pativer.net Editörü. İnstagramdan takip et! : @yaseminbagceli

“Jako (African Grey) Papağanı Hakkında Bilgiler” üzerine 2 yorum

  1. Ayşenur says:
  2. Kalaka says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir