Kapat

Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar (Zoonozlar)

Anasayfa
Diğer Petler Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar (Zoonozlar)

Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar ve Alınması Gereken Önlemler.

Hayvanları çok seviyoruz onlara sımsıkı sarılıyoruz ancak hayvanların ve kendimizin sağlığı için meleklerimizin aşılarını aksatmadan düzenli olarak yaptırmanızı temenni ediyoruz.

Hayvanlarınızın Aşılarını İhmal ETMEYİN

Toplumumuzda, hayvanlarla ilgilenmeyi bir sorumluluk olarak gören insan sayısı, her geçen gün artmakta. Bu artış mutluluk vermenin beraberinde, bazı dikkat edilmesi gereken noktaları da ön plana çıkarıyor. Bu yazımda, hayvanlardan insanlara bulaşabilen bazı hastalıklardan, belirtilerinden ve korunma yollarından bahsedeceğim.

KUDUZ: Bu hastalık, günlük yaşam içerisinde diğer hayvanlara oranla daha fazla çevremizde bulunan kedi, köpek gibi evcil hayvanlar, tilki, kurt, çakal gibi vahşi hayvanlar ve  koyun, keçi, sığır, at gibi diğer hayvanlardan insanlara bulaşabilir.

Bu hastalık, virüsü taşıyan hayvanların ısırması sonucu yada hayvanın salyasının açık yaraya, kesik, sıyrık veya çatlak deriye temas etmesiyle bulaşabilir.

İNSANLARDAKİ BELİRTİLERİ:

 • Isırık yerinde ve çevresinde ağrı veya yanma, soğukluk, kaşınma ve karıncalanma hissi oluşabilir.
 • Kırıklık, hafif ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, bulantı, boğaz ağrısı ve inatçı kuru öksürük vb. görülebilir.
 • Hastada daha sonra sinirlilik, huzursuzluk, his kaybı, yüksek seslere duyarlılık görülebilir.
 • Ağızdan salya akması kuduza özgü belirtidir.
 • Hastalığın ilerleyen dönemlerinde su, hava ve ışık korkusu görülebilir.

HAYVANLARDAKİ BELİRTİLERİ:

 • Daha önceleri normal davranış gösteren hayvanlar sinirli ve saldırgan olabilir.
 • Dikkatlerini çeken her şeye karşı ısırma ve saldırma isteği gösterebilirler.
 • Yutkunma reflekslerini yitirdiklerinden, sudan korkarlar ve ağızlarından aşırı miktarda salya aktığı görülebilir.
 • Vahşi hayvanlar insanlara olan korkusunu yitirebilir.
 • Genelde gece ortaya çıkan vahşi hayvanlar, gündüzde ortalıkta görülebilirler ve dikkatlerini çeken her cisme saldırabilirler.

KUDUZDAN KORUNMA YOLLARI:

 1. – Evcil hayvanlarımızı denetim altında tutmalı ve özellikle gece vaktinde sokağa bırakmamalıyız.
 2. – Evcil hayvanlarımızın kuduz aşılarına tam olarak ve vaktinde yaptırmalıyız.
 3. – Sokak hayvanlarına yaklaşmamalıyız.
 4. – Hasta olmasından şüphelenilen hayvanlarla temastan kaçınmalıyız.
 5. – Ölü hayvanlardan kaçınmalı ve onlarda temasta bulunmamalıyız.
 6. Şüpheli bir hayvan tarafından ısırılan kişinin yapması gereken ilk iş, yarasını sabunlu ya da deterjanlı su ile bolca yıkamakdır. Çok basit gibi görülen bu uygulamanın özellikle yüzeysel yaralarda riski % 90 oranında azalttığı saptanmıştır. Yaraya sabunlu suyla yıkadıktan sonra bir antiseptik ( %40-70 lik alkol, iyodin v.b ) uygulanmalıdır.
 7. Isırık yarasının beyine yakınlığı virusun beyine ulaşması açısından önemlidir. Yara bölgesi beyine yakın ise en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Diğer bölge ısırıklarında bu süre 0-36 saat en fazla 72 saat olmalıdır.
  Kuduz, aşısı olan bir hastalıktır. Bulaşma öncesi aşılamanın önerildiği risk altındaki kişiler şunlardır; veteriner hekimler, enfeksiyon hastalıkları ile ilgili laboratuar personeli, kuduz vakalarına bakmakla görevli özel bölümlerde ve kornea nakli yapılan bölümlerde çalışan hastane personeli, kuduza hassas evcil hayvanlar ile devamlı teması olanlar.
İlgili Yazı:  Köpeklerde Parazitler

ŞARBON: Sığır, koyun, keçi, at, domuz vb. hayvanlarda görür.

Hasta hayvanlara, bunların dokularına, bu hayvanların kirlenmiş olduğu yerlere ve malzemelere temas sonucunda bakterinin bütünlüğü bozulmuş deriden girmesiyle deri şarbonu;

Şarbon mikrobuyla bulaşmış gıdaların özelliklede şarbonlu hayvanların etlerinin yenmesiyle veya ihtimal dahilinde de olsa şarbon sporları bulaşmış suların içilmesiyle bağırsak şarbonu;

Şarbon sporlarıyla bulaşık tozların veya hayvan tüylerinde ve kıllarında bulunabilen sporların solunması sonucunda da akciğer şarbonu oluşmaktadır. Şarbon hastalığında insandan insana bulaşma yoktur.

BELİRTİLERİ:

Akciğer ve bağırsakta yerleşen şarbon da görülmekle birlikte, en yaygın olanı deri şarbonudur.

Deri Şarbonu: Şarbon sporlarının deriden girdiği yerde, ilk önce böcek ısırığına benzer biçimde kabarık, kaşıntılı bir şişlik oluşur. Bu şişlik 1-2 gün içinde içi su dolu kabarcığa dönüşür ve daha sonra da ağrısız genellikle 1-3 santimetre genişliğinde, ortasında karekteristik siyah renkte ölü dokunun yer aldığı bir yara meydana gelir. Bundan ötürü deri şarbonu kara kabarcık olarak da adlandırılır. Çoban çıbanı ismiylede anılan deri şarbonunda ayrıca, yaranın bulunduğu bölgedeki lenf bezlerinde şişmeler görülebilir. Tedavi edilmeyen deri şarbonu vakalarının % 10-20 si ölümle sonuçlanabilir.

Bağırsak Şarbonu: Bulantı kusma, iştahsızlık, ateş gibi beliritlerle başlar bunu karın ağrısı, kanlı kusma ve kanlı ishal izler. Daha sonra kan zehirlenmesi ve şok gelişerek ölüm meydana gelebilir. Bu tip şarbonda tedaviye başlansa dahi ölüm % 50 civarındadir.

Akciğer şarbonu: Soğuk algınlığına benzeyen belirtilerle başlar. Yüksek ateş ve titremeler görülür. Birkaç gün sonra ağır solunum güçlüğü ve şok gelişir. Hastalık genel olarak ölümle sonuçlanır.

ŞARBONDAN KORUNMA YOLLARI:
Şarbondan ölen hayvanlar usulüne uygun imha edilmelidir.
Riskli bölgelerde hayvanlar şarbona karşı aşılatılmalıdır.
Şarbon şüphesi olan yaraya çıplak elle dokunulmamalıdır.
İnsanlarda şarbondan şüphelenildiğinde hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İlgili Yazı:  Kedi Lösemisi

BRUSELLOZ(MALTA HUMASI): Koyun, keçi, sığır, domuz ve benzeri hayvanlarda görülür.

Hasta hayvanlara ait sütlerin çiğ veya az pişmiş olarak içilmesiyle,

Çiğ, kaynatılmamış veya pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynirlerin taze olarak yenmesiyle ya da bu sütlerden elde edilen tereyağı, krema ve kaymak gibi ürünlerin tüketilmesiyle,

Bruselloz hayvanlarda düşüğe sebep olduğundan, bu hayvanlara ait atıklara temas edilmesiyle,

Nadiren solunum yolu (enfekte çıkartılara yakın temaslı soluma ile) ve cinsel yolla da bulaşma olmaktadır.

BELİRTİLERİ:

Brucella bakterileri karaciğer lenf ve salgı bezleri dalak ve sinirlere yerleşir. Brusellozun enkübasyon (kuluçka) süresi genellikle 1-3 haftadır. Fakat nadir olarak birkaç ay aldığı da olmuştur. Diğer ateşli hastalıklara benzer belirtilere sahiptir. Ama özellikle kas ağrıları ve terleme çok daha yoğundur. Bazen titreme şeklinde gelen çok yüksek olmayan ateşe neden olur. Halsizlik iştahsızlık ve buna bağlı olarak da kilo kaybı görülür. Hastalığın süresi birkaç haftadan birkaç aya kadar değişiklik gösterir. Hastalığın ardından görülen patolojik değişimler (sekeller) fazlasıyla değişiklik gösterir ve hastalığın ardından anemi, menenjit gibi durumlar görülebilir.

Tedavisinde çeşitli antibiyotikler kullanılır ama en önemli korunma yolu insan tüketiminde kullanılan tüm sütlerin düzgün şekilde pastörize edilmesidir.

Aşılatın

The following two tabs change content below.

İLAYDA İŞLEYEN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.

“Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar (Zoonozlar)” üzerine 1 yorum

 1. sıdıka says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir