Kapat

Hayvanlara Yönelik Şiddete Hapis Cezası Geldi Mi? Ülkemizde Hayvan Hakları Neler?

Anasayfa
Hayvan Hakları ve Hukuk Hayvanlara Yönelik Şiddete Hapis Cezası Geldi Mi? Ülkemizde Hayvan Hakları Neler?

Hayvana Şiddete Hapis Geldi mi?

Yıllardır bir ucundan eksik kalan kanunlar sebebiyle hayvan dostlarımıza yapılan zulme caydırıcı olmayan cezalarla karşılık verildiğini biliyoruz. Çünkü ülkemizdeki kanunlar, onların yaşam haklarına yönelik ihlalleri “suç” değil “kabahat” sayıyor.

Hayvan Hakları İzleme Merkezi (HAKİM), geçtiğimiz senelerde Türkiye’de son 5 ayın hayvan hakları ihlal raporunu açıklamıştı. O rapor ise şu şekilde:

Mart 2016’dan 31 Ağustos 2016’ya kadar;

8 milyon 315 bin 234 yaşam hakkı ihlali,

Bin 444 işkence vakası,

2 bin 769 özgürlüğü kısıtlama, 

112 beden dokunulmazlığını ihlal,

En az 1 tecavüz vakası ve 1 milyon 764 bin 56 cinsel şiddet tespit edildiği belirtildi.

SOKAKTAKİ SAHİPSİZ CANLAR “MAL” YERİNE DAHİ KOYULMUYOR!

2004 yılında çıkartılan ve caydırıcı özellikleri bulunmayan mevcut “Hayvanları Koruma Kanunu”, sahipli dostlarımızın biraz daha şanslı durumda olduğunu gösteriyor çünkü; Türkiye Cumhuriyeti Yasaları’na göre sahipli hayvanlar “mal” olarak sayılıyor ve bu hayvanlara zarar verilmesi karşılığında “kabahat” yerine Türk Ceza Kanunu’ndaki “mala zarar verme” suçundan işlem yapılıyor.

ADALET BAKANLIĞI: “TCK, CMK, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Kabahatler Kanunu’ndaki çok sayıda maddede de değişiklik yapıldı.”

Nihayet yıllardır süregelen mücadelede bir adım daha ilerlendi ve Adalet Bakanlığı tarafından getirilecek düzenlemelerle daha caydırıcı cezaların olacağı açıklandı. Hazırlanan kanun tasarısına göre hayvanlara işkence yapan veya öldürenler 4.5 yıla kadar, nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürenler ise 7 yıla kadar hapse mahkûm edilecek.

Fakat Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü’nce Türkiye genelindeki adalet komisyonu başkanlıklarına görüşe gönderilen 27 maddelik 48 sayfalık bu taslağa yanıt henüz gelmiş değil.

Milliyet’den Türker Karapınar‘ın haberine göre Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikler şöyle:

     ikon raptiye ile ilgili görsel sonucuSahipli veya sahipsiz hayvana acımasız ve zalimce muamelede bulunan veya eziyet eden ya da haklı bir neden olmaksızın öldüren zanlılara 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

https://timesofindia.indiatimes.com/photo/55290680.cms

Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4.5 yıla çıkacak.

İlgili Yazı:  Hayvan Sevgisizliği

     ikon raptiye ile ilgili görsel sonucuNesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren zanlılara 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilecek.

vaşak siyah beyaz ile ilgili görsel sonucu

Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 4.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis olacak.

     ikon raptiye ile ilgili görsel sonucuHayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştüren canilere 2 aydan 2 yıla kadar hapis cezalası verilecek.

     ikon raptiye ile ilgili görsel sonucuSahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikayetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise Orman ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvurusuna bağlandı.

kedi köpek siyah beyaz ile ilgili görsel sonucu

Bakanlık bu görevi bölge müdürlükleri ile il ve ilçelerdeki taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirecek.

The following two tabs change content below.

CANBERK AYTEKİN

Kendini dilsiz dostlarına adamış, doğasever ve gezgin bir Makine Mühendisi adayı. Beni Instagram'dan takip et! @AytekinCanberk

“Hayvanlara Yönelik Şiddete Hapis Cezası Geldi Mi? Ülkemizde Hayvan Hakları Neler?” üzerine 1 yorum

  1. arzu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir