Kapat

Hayvanlar ile İlgili Şaşırtıcı Bilgiler

Anasayfa
Genel İçerik Hayvanlar ile İlgili Şaşırtıcı Bilgiler

Bilim dünyası uzun yıllardır incelemeler yapıyor olmasına rağmen  her gün hayvanlarla ilgili birbirinden farklı ve şaşırtıcı bilgiler öğrenmekteyiz.  Fiziksel özellikleri bir yana hayvanlar dünyasın da  biz insanları şaşırtan sahnelere tanık olmaktayız.

Bir anne olarak her gördüğümde daha fazla etkilendiğim videoyla başlamak istiyorum…

Hayvanlar ile İlgili Şaşıracağınız Bilgi Serisi

20.yüzyılda insanoğlu tarafından en az 2.8 milyon balinanın katledildiği tahmin edilmektedir. Hem gıda olarak tükedilmek adına hem de farklı bazı alanlarda değerlendirilmek için balinalar katledilmektedir. Örneğin ispermeçet balinalarının dışkılarında oluşan amber (ambergris) isimli bir taş, parfüme  kokusunu veren esas maddelerden biridir.

Bir mavi balinanın kalbi araba boyutlarında, dili ise ortalama bir fil ağırlığında olabilmektedir.Bu kadar büyük cüsseye sahip bir hayvanın krill denilen fasulye boyutlarında  minik canlılarla beslenmesi ise akıl alır gibi değil.

mavi-balina-fotografi

Balinalar gibi suda yaşayan bir başka canlı olan köpek balıkları 100 litre kadar suyun içerisinde ki bir damla kanı fark edebilir ve 5 km uzaklıktaki kan kokusunu alabilmektedirler.

kopek-baligi-fotografi

Erkek imparator penguenler yaklaşık 2 ay boyunca yemek yemeden kuluçkada dişisinin yemek getirmesini beklemektedirler. Dişiler avlanma süreçlerinde yaklaşık 100 km kadar yol katedip başarabilirlerse midelerinden ağızlarına kadar dolu yiyecekle dönmektedirler.

imparator-penguen-fotografi

Denizatları ise tek eşli olan ender hayvanlardandır. Bu özelliklerinin yanı sıra doğum yapan tek erkek olmak özelliğine sahiptirler.

Akreplerin çok dayanıklı hayvanlar olduğu bilinmektedir. Donmuş halde bulunan bir akrep buzları çözüldükten sonra yürümeye başlamıştır.

akrep-fotografi

Hamilelik süresi en uzun olan hayvan 2 yıl ile fillerdir.

fil-fotografi

Tembel hayvanlar günün 15-20 saatini uyuyarak geçirirler. Kalan zamanda ise  sadece yemek yemek ve yer değiştirirler. O kadar hareketsizdirler  ki bazılarının sırtlarında yosunlar büyümektedir. Tembel hayvanlar genellikle ters asılı olarak uyuduklarından dolayı iç organları diğer memelilere göre farklı yerlerde bulunmakta ve tüyleri ters yöne doğru uzamaktadır.

İlgili Yazı:  Cruelty-Free Nedir?

tembel-hayvan-fotografi

En asil hayvanlardan biri olan kurtlar ise bir günde ortalama 9-10 kilo et yemektedirler.

kurt-fotografi

Keçi ve koyunlar ise başlarını çeviremeseler bile neredeyse 360 derecelik bir bakış açısına sahip olmalarını sağlayan dikdörtgen biçiminde gözbebeklerine sahiptirler.

keci-ve-koyun

Devekuşları ise hızlarını yanı sıra kuvvetleri ilede hatırı sayılan hayvanlar arasındadır. Tekmeleri ile bir aslanı öldürebilme kapasitesine sahiptirler.

deve-kusu-fotografi

Bukelamunlar bilinenin aksine çevreye uyum sağlamak amacıyla değil bazı duygu değişimlerini ifade edebilmek amacıyla renk değiştirmektedirler.

bukelamun-fotografgi

Arılar doğada en önemli yere sahip hayvanlardan biridir kuşkusuz. Kraliçe arı öldüğü zaman işçi arılar dişi bir arıyı onu daha verimli hale getirecek arı sütü ile besler ve kraliçe arı yaparlar.

arı

Oluşturdukları incilerle çok değerli olan istiridyeler yaşamları boyunca bir çok kez cinsiyet değiştirmektedirler.

istiridye-fotografi

Bir başka cinsiyet değiştirebilen hayvanlarda palyaço balıklarıdır. Bütün palyaço balıkları erkek olarak doğmakta sonrasında baskın karakterli dişi olabilecek olanlar cinsiyet değiştirmektedirler.

palyaco-balik

Bu hayvanlar hakkında sahip olduğumuz bilgiler kadar bilmediğimiz daha bir çok özelik vardır. Hayvanlar alemi büyük gizemlerle doludur.  Örneğin coecalanthların soyunun dinozarlarla birlikte tükendiği düşünülmekteydi. Ancak 1938 yılında balıkçı ağlarına takılarak bilim dünyasını şaşkına çevirmişti.

coecalanth

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir