Kapat

Hayvana İşkence Eden Sayfalarla Karşılaşıldığında Ne yapılmalı?

Anasayfa
Hayvan Hakları ve Hukuk Hayvana İşkence Eden Sayfalarla Karşılaşıldığında Ne yapılmalı?
hayvanlara-iskence-eden-sayfalara-yapilmasi-gerekenler

BİLİNÇLENELİM!

Bilinçlenmemiz gereken ve özellikle son zamanlarda kötü niyetli insanların başvurduğu bir durum olduğundan kaleme alma ihtiyacı içerisindeyim.

Sosyal medyada son zamanlarda çok sık rastladığımız özellikle kedilere yönelik yapılan işkenceleri paylaşan ve amacı takipçi kitlesi elde etmek veya insanların duygularını yıpratmak olan sayfaların artışı karşısında ne yapılmalı, bu sayfaların sahiplerinin ceza alması için hangi adımlar izlenmeli bir bakalım mı?

İlk Olarak…

Öncelikle bu sayfaların gerçek vakaları konu alıp almadığı araştırılmalı. Eğer gerçekse elbette duyurulmalı. Fakat emin olamıyorsak derneklerden, kulüplerden, hayvansever sayfalardan veya HAYKONFED ve HAYTAP gibi oluşumlardan destek isteyebiliriz.

Eğer rastladığımız sayfa benim de bahsettiğim gibi amacı takipçi kitlesi elde etmek ve bunu çirkin yollara başvurarak, insanların duygularını sömürerek yapıyorsa bunu mutlaka Siber Suçlar Daire Başkanlığına bildirmeli, şikayette bulunmalıyız.

Bunu Yapmayın!

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi bu sayfaları takibe almaktır. Sayfayı incelemek veya haberdar olmak gibi her ne kadar haklı sebeplerle de olsa bu sayfa sahibinin amacına ulaşmasına ve bu gibi durumların tekrar tekrar yaşanmasına katkıdır. Çünkü bilinmelidir ki bu sayfalardaki görüntüler genellikle yabancı ülkelerde yaşanan olayları ele alır, amaç yeni yaşanmış süsü vermektir. Ve böylelikle hedeflenen takipçi sayısına ulaşılacak ve insanların vicdani duyguları zedelenecektir.

Yapılan yanlışlardan bir diğeri bu sayfaları paylaşmaktır. Böylelikle aynı yanlışa sürüklenmiş oluyoruz.

Bir diğeri ise bu sayfaların kaldırılması için şikayet etmek ve ettirmektir. Bunun yapılması sonucunda sayfa kapanacak ve olay ortadan kaldırıldığında sayfa sahibine ulaşılamayacak, ceza alması sağlanamayacaktır.

Ne Yapmamız Gerekiyor?

Yapılması gereken sayfaların ekran görüntülerini paylaşımlar ile birlikte almak, bağlantı linklerini kayıt altında tutmak ardından daha öncesinde de bahsettiğim üzere Siber Suçlar Daire Başkanlığı’na, kayıt altında tutulan gerek ekran görüntülerini gerekse sayfaların bağlantı linklerini ek olarak ekleyerek bir dilekçe yazmaktır.

İlgili Yazı:  Sessizliği Dinleyenler

Çünkü biz hayvanseverlerin amacı insanlara bu bilinci kazandırmak olmalıdır. Birçok olay yaşanıyor sayfalara gönderiliyor, paylaşılıyor fakat tek bir dilekçe yazıp şikayette bulunulmuyor. Fakat asıl önemli olan bu şekilde olayların takibini yapmak, ve bu bilinci oturtabilmektir.

Siber Suçlar Daire Başkanlığı’na Gönderilecek Metin:

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SİBER SUÇLAR DAİRE BAŞKANLIĞI,

Sosyal medyada gezmekte olan bazı haberlerde Türkiye’ de olmamasına rağmen yer, kişi, tarih belirtmeden sayfa sayısı artırmak amacıyla veya farklı amaçlarla bilinçsizce yapılan paylaşımlar BİLGİ KİRLİLİĞİNE sebep olmaktadır.
İnsanların merhametlerini sömüren bu tür davranışlar etik olmadığı gibi HAYVANLARIN HAKKINI SAVUNAN gönüllüler için de bir hayvana yardımı geciktirmektedir.
Aşağıda link olarak belirtilen sayfaların sahiplerine ulaşılacak haklarında bilgi kirliliği sebebi ile soruşturma açılmasını talep ediyoruz. Talebimize ilişkin 4982 sayılı Dilekçe Kullanma Hakkı Yasası ve 3071 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası gereği tarafımıza dönüş yapılmasını müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.


> Ve alt alta öncesinde elde ettiğimiz bahsi geçen sayfaların bağlantı linkleri kopyalanır.
Metnin Gönderileceği Adres:  siber@egm.gov.tr

Aynı bilgilendirmeye UNIHAK‘ta olan paylaşımımıza da buradan ulaşabilirsiniz:

Pativer Ailesi olarak ilginize sonsuz teşekkür ederiz.

The following two tabs change content below.

TUĞÇE GÜNER

23 Haziran 1997 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlköğretim ve liseyi Trabzon’da tamamladı. Şu an ise Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği okumakta. Hayvanseverlik hayatını anlamlandıran özel bir parça , burada bulunuş amacı da bu sebepten ileri gelmekte. Bu amaca hizmet eden dernek ve federasyonların yanında yer almakta. Trahayko ve Haykonfed gibi. Aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü’nün de başkanlığını üstlenmekte…
İlgili Yazı:  Eyüp Belediyesi'nin Katliamı Hakkında

“Hayvana İşkence Eden Sayfalarla Karşılaşıldığında Ne yapılmalı?” üzerine 1 yorum

  1. Semra says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir