Kapat

Hayvan Sevgisizliği

Anasayfa
Hayvan Hakları ve Hukuk Hayvan Sevgisizliği

Son zamanlarda artan hayvan şiddetiyle ilgili aldığımız haberler bütün hayvan severler için son derece üzücü. Hepimiz neden hayvanlara işkenceden zevk alan insanlar var, merak ediyoruz. Hayvan sevgisizliğinin ardındaki sebepleri ve bu durumlara önlem alabilmemiz için neler yapabiliriz birlikte okuyalım.

Bütün hayvan severlerin kafasındaki soru “Neden bir insan hayvanları sevmez?” Evet, cevabını alamadığımız gıcık bir soru. Hayvanlardan nefret eden insanların bloglarını ve katillerin biyografilerini okuduktan sonra, bu konuyu biraz olsun aydınlatabileceğimi düşünüyorum.

Birinci Neden: Çocukluğunda travmatik olay yaşamış olanlar

Çoğu insan çocuklukta yaşadıklarının üstesinden gelemez. Pazarda annesinin yanından ayrılıp kaybolan bir çocuğun hayatı boyunca kaybolma fobisi yaşaması gibi, bir hayvan tarafından ısırılan biri korkusunun üstesinden gelemeyebilir. Bu korku da, nefrete bazen de şiddete dönüşebilir. Şimdi bu satırları okurken kaşlarınızı çatıp bu tür insanları savunduğumu düşünmeyin. Bence bir canlıya şiddet uygulamanın affı olamaz. Burada sadece hayvan şiddeti ve nefreti ardındaki önemli bilimi öğreneceğiz.

İkinci Neden: Terk edilmişlik, dışlanma ve şiddet görme

Toplumdan dışlanan ve/veya ailesinden şiddet gören insan, nefret doludur. Kendinden ve yaşayan her şeyden nefret eder. Bu bir gerçek. Asosyalliğe itilen bu bireyler zarar vermek ister. Kendilerine, başkasının malına ve en sessiz varlıklara. Hayvanlar. Tek kaçışları dünyanın en masumlarının canını yakmaktan geçer. Denize atarlar, bacaklarını keserler. Ya da tecavüz ederler…

Üçüncü Neden: Kıskançlık

Bazı tür insanlar da hayvanları onları seven insanlardan kıskanır. Annesinin kediyle ilgilendiğini görünce sinir krizine giren çocuklar, beslendiğini ve sevildiğini görünce sinir olan ve bilinçaltında aynı ilgiyi delicesine isteyenler ve bunun gibi birçok örnekle neredeyse her hayvan beslemeye çıktığımda karşılaşıyorum. Sokak köpeğini sevip beslediğimde nefret dolu bakışlar alıyorum. Bu insanlar benim köpeğe verdiğim sevgiyi başkasından bulamadığı için, köpekten de benden de nefret ederler.

Dördüncü Neden: Ruh hastalığı

Sevecen bir insansanız bu yazacaklarımı kabullenmek zor olacak. Bazı insanlar ruh hastası. Sebebi yok. Açıklaması yok. Sadece hasta. Tıpkı grip veya kanser gibi ruh da hasta olabiliyor. Bu ruh hastaları haberlerde izlediğimiz sadizm fetişistleri katil ve tecavüzcüler. Yapılan araştırmalarda kayıtları olan neredeyse bütün katil, seri katil, toplu katliamcılar ve tecavüzcülerin insanlara zarar vermeye başlamadan önce hayvanları öldürdüğü kanıtlandı. Seri katiller üzerine araştırma yaparken okuduğum bir kitaptan alıntı yapmak istiyorum.

“Seri katillerin hayat hikayeleri, çocukluklarında hayvanlara yaptıkları işkencelerle doludur. Örneğin Henry Lee Lucas* çocukken, küçük hayvanları tuzağa düşürüp onları öldürmek için işkence yapar, sonra da cesetleriyle seks yapardı… Bu nedenle hayvanlara işkence yapmak, seri katillerin çocukluklarında o kadar ortak paydadır ki gelecekteki psikopat davranışa işaret eden üç temel davranıştan biridir. “**

 

Kıssadan hisse: Hayvanlara zarar veren gün gelir insanlara da zarar verebilir.

Beşinci Neden: Başarısız Anne-Babalık

Bir bireyin karakterinin %90’ı ailesine bağlıdır. Siz anne baba olarak çocuğunuza hayvan ve insan sevgisi aşılayabilirsiniz. Ya da kendi hayvan nefretinizi onlara bulaştırır ve soy olarak hayvanlardan nefret ederek dünyadan geçip gidersiniz. Siz bir anne veya babaysanız, çok büyük bir sorumluluk altındasınız. Topluma bir birey kazandıracaksınız. Bir insan yaptınız. İyi bir iş çıkarmanız gerekiyor. Sadece hayvanlara değil çevreye ve diğer insanlara karşı duyarlı ve faydalı bir birey olmalı çocuğunuz.
Bugün yavru kedileri beslemeye çıktığımda çekirdek yiyen bir çekirdek aile geldi yanımıza. Çocuk en fazla 7 yaşındaydı ve delicesine sevmek istedi kedileri. Annesi “Sakın,” dedi kız çocuğu Damla’ya. “Mikrop kapar, ellerini nerde yıkıcaz sonra elleme sakın sevme.” Ha bu arada çocuğun ayakları çıplaktı ve sahil kenarında milletin ağzına sokup yere attığı çekirdek kabuklarına basıyordu. Benim ilaçlarla beslediğim kediden mikrop kapma olasılığı daha yüksek olamaz. Bu örnekten yola çıkarak varmak istediğim yer şu: Siz çocuğunuzun gözünde birer ilahsınız. Siz ne yaparsanız onu yapacaklar. Sizi örnek alacaklar. Sizi taklit edecekler.
Annem bana her zaman “Aynı benim gibisin. Hatta sen benden daha fazlasın.” der. Evet sizin çocuklarınız da aynı sizin gibi, sizden daha fazlası olacak. Siz hayvan sevgisizliği aşıladıkça onlar hayvan şiddetine yönelecekler. Çünkü sizden bunun “normal” olduğunu öğrendi.

Bunları okuduktan sonra arkada birkaç kişinin BUNLARI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPABİLİRİZ diye sorduğunu işittim gibi geldi.
Eğer çocuk sahibiyseniz onu şımarık değil akıllı, özenti değil özgüvenli yetiştirin  ve en son model telefon yerine zengin bir ruh sahibi yapın. Ruh zenginliği gelmiş geçmiş en yüce zenginliktir.

Ona hayvan sevgisini öğretin.

Hayvanlarla ilgili travmatik bir olay yaşarsa da oyuncaklarla geçiştirmek yerine bir danışman desteğiyle korkusunun üstesinden gelmesini sağlayın. Çevreyi temiz tutmasını isteyin. Ve en önemlisi sevgi ve güven verin.
Eğer bir hayvan sever olarak bir hayvanın şiddet gördüğüne tanık olursanız olay yerini terk etmeyin. Önce polisi arayın. (Komik bence de.) Çevrenizdekilerden yardım isteyin. Fotoğraf çekin. Kanıt olarak kullanacaksınız. İstismarcının üstüne gitmek yerine sakin bir şekilde hayvanı bırakmasını söyleyin. Hayvanı güvenli bir yere alın. Olayın yaşandığı yer ve zamanın detaylı notlarını alarak yaşadığınız belediyeye fotoğraf ve kanıtlarınızla varsa şahitlerinizin de imzasıyla beraber dilekçe yazarak malum kişi için gereken cezanın verilmesini talep edin. Şikayetçi olun! Göz ardı etmeyin.
Aynı zamanda kapınızın önüne bir kap su biraz da mama bırakmayı unutmayın.
Kalbinizde sevgi, ruhunuzda merhamet, aklınızda güzel düşüncelerle ve sağlıcakla kalın.

*Henry Lee Lucas, aralarında çocuk da olan 11 kişinin ölümünden sorumlu.
** A’dan Z’ye Seri Katiller Ansiklopedisi-Schechter, Everitt, 2013 Phoenix yayınevi

The following two tabs change content below.

Dilara Yavuzer

Hayvansever ve kitap kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Bize aşağıda bulunan alandan ulaşabilirsiniz.

mail: info@pativer.net