Kapat

Hayvan Barınakları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa
Pet Haber Hayvan Barınakları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayvan Barınakları

Doğanın dengesini değiştiren biz insanlar olarak, barınaklar hayvanları korumak için açtığımız büyük ceza ve infaz  kafesleridir.

Barınma kelimesini duyduğumuz an,  kafamızda canlanan şey korunma sığınma güvenli gibi çağrışımlar olsa da gerçekler betimlemelerden çok daha farklı, ülkemizde ise barınakların  durumu hayvan hakları yasaları gibi gerçekten kanayan yaradır.

Hassas bir hayvansever olmadan önce bir çoğumuzun yolu barınakları ziyaret etmekten geçer, barınaklara ziyaretten sonra hayvanların oraya düşmeden kurtarılabilmesi için elimizden gelen herşeyi yapmaya çalışırız.

Küçükken hediye olarak alınan kedi ve köpekler zamanla büyüyüp ev içinde bakılamayacak hale gelince aile fertleri vicdanlarını rahatlatmak adına ortak bir karar alırlar ve onun aç kalmayıp iyi bakılacağını düşündükleri 5 yıldızlı otel sandıkları, barınaklara terk ederler, toplu kafeslerin içi  özel günlerde hediye olarak alınan bir kaç ay bakıldıktan sonra zor gelip terk edilen kedi ve köpeklerle doludur, her cinsten kedi ve köpeği barınaklarda bulabilirsiniz hepsi zaman zaman gelir ve giderler…

Asıl amacı başıboş ve bakıma muhtaç hayvanların rehabilite edilip tekrar doğaya bırakıldığı bir misyonu olan barınaklar acaba gerçekten de işlevini yerine getiriyorlar mı?

hayvan-barinagindan-fotograf

Belediyeler ve Gönüllü Barınakları

Büyük şehirlerde hayvan barınakları merkezden en az 7 km uzakta olması şartı ile kısmen devlet eliyle  kurulur.

Nüfusu 60 bin üstünde olan tüm ilçelerde ise  belediyelerin bünyesinde barınak bulunması zorunludur, belediyelere bunun için veteriner işleri müdürlüğüne  ödenek ayrılır, fakat nüfusu küçük yerlerde yada bilinç olmayan ilçelerde nasıl olsa kimse ilgilenmiyor mantığı ile barınak açılmaz, sadece toplama kampı şeklinde dar kafesler oluşturulur, yemek su gibi şeyler genelde verilmez yada çok az sadece ölmesine mani olacak düzeyde önüne kokmuş çürük et parçaları veya yemek artıkları bırakılır, kaplarda donmuş sular bulursunuz…

İlgili Yazı:  Yazıklar Olsun: Sakarya'nın Sapanca İlçesinde Yavru Köpeğin Bacakları ve Kuyruğu Kesildi

Eğer cins bir hayvan düşmüş ise, barınak görevlilerince el altından  bir sigara parasına köpek dövüştüren insanlara bile satılabilir. kısır değilse eğer sahiplenme adıyla cins köpekler görevlilerce el altından satılıp üretim çiftliklerinde damızlık olarak kullanacak kişilere dahi verebilirler. Belediyenin bu bölüm için ayrılan bütçesinin ise nereye gittiği bir muamma olarak kalır.

Tabii ki tüm barınaklar bu şekilde korkunç yerler değilse de gönüllüler tarafından kurulan barınaklar kısmen daha iyi durumlarda bulunabilirler Yedikule Hayvan Barınağı gönüllülerce kurulmuş bir barınak olup gerçekten de hayvanların rehabilite edilip tekrardan sahiplendirildiği hastalıklarının iyileştirildiği canlarımızın sevildiği, yerler de mevcuttur. Bursa da tamamen emektarların ve gönüllü kişilerin desteği ile kurulmuş olan Umutlu Kuyruklar Bahçesi de sadece felçli köpeklerin bakıldığı özel ve hijyenik barınaktan birisidir.

hayvan-barinagi-hakkinda-bilgi

Barınaklarda Bulunan Hastalıklar

Annesinden sütten kesilmesi beklenmeksizin yavruların karışık alanda hep bir arada tutulduğu bölümler vardır, yavrular bağışıklık sistemi düşük olduklarından birbirlerinde bulunan hastalıkları anında kaparak maalesef en iyi şartlarda dahi en fazla 2 hafta sonra yaşama veda ederler…

Bazı hastalıklar hayvanlarda bulunmasa dahi topraktan bile bulaşan virüsler olarak yada hava yoluyla bile bulaşan kalıcı hastalıklara sebep olabilirler fiv, gençlik, kanser, parvo viral enterit kanlı ishal, en tehlikeli hastalıklardır. Yavrulara bulaştıktan sonra 10 gün kadar kuluçka dönemi sonrası hastalık belirtisini göstermeye başlar, ve yapılan tüm müdahalelere rağmen yavrular maalesef yaşama veda ederler.

Daha İyi Şartlar İçin Neler Yapabiliriz ?

En başta hayvanların ticari bir sermaye olarak satılıp hesapsız sorgusuzca satıldığı petshoplara engel olmak için barınağa yada sokağa terk edilen canlarımızı sahiplenmeli  ve sahiplendirilmesi için mücadele etmeliyiz, eğer sahiplendiremiyor isek beslemelerine destek olarak güvenli bölgelerde doğa içinde oluşturulan yerlerde besleme odakları yaparak hayatlarına doğal döngü içerisinde destek olmaya çalışmalıyız, cins takıntımız olduğu sürece o güzel onu istiyorum bu güzel bunu istiyorum şeklinde bir anlık hevesle parayla satın alınan canlara engel olabilmeliyiz. Şehrimizde bulunan kedi ve köpek barınaklarını düzenli ziyaretlerle kontrol altında tutmaya çalışmalı  şartları gözlemlemeye çalışmalıyız.

İlgili Yazı:  Hayvan Sevgisizliği

İstanbul Sarıyer Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan golden cinsi köpek Cindy bir barınak görevlisi tarafından kafasına defalarca demir cisimle vurularak dövülmüş kafatası kırılmış bir köpektir, gönüllü hayvansever kişilerce uzun uğraşlar sonucu hayata döndürülmüş dünya güzeli bir golden olup hala mahkemesi devam etmekte ona bunu yapan caninin tüm cezaları alması için uğraşlar devam etmektedir.

Doğanın dengesini değiştiren biz insanlar olarak kafeslere kapatılan her can bize vicdani olarak sorumluluk oluşturmalıdır, var olan sorunlara kalıcı çözümler gelene kadar elimizden geleni yapmaya çalışarak canlarımızın beslemesine tedavisine destek olmalı, kafeslere kapanmadan önce onun için yapabileceğimiz tüm imkanlarımızı değerlendirmeliyiz.

hayvan-barinaklari

The following two tabs change content below.

SEMA ASLANKAYA

tarih öğretmeni, antrenör, ama herşeyden çok sokak hayvanları koruyucusu, sokak çocukları annesi, gökyüzünün çocukları gökyüzünün patileri, hiçbir türün diğerine üstünlüğü yoktur, satın alma sahiplen hayat kurtar 💕

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Bize aşağıda bulunan alandan ulaşabilirsiniz.

mail: info@pativer.net