Kapat

Hamster Özellikleri ve Hamster Hakkında Bilgi

Anasayfa
Diğer Petler Hamster Özellikleri ve Hamster Hakkında Bilgi
hamster-fotografi

Bugün bazı insanlarımızın çok sevimli, tatlı bulduğu bazı insanlarımızın ise “fare bu yaa” diyerek “duygu itelemesi”ne maruz kalan bizce dünyanın en sevimli canlılarından biri olan hamsterler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Başlayalım dostlar!

Hamsterin Tarihçesi

Hamsterler hakkında o kadar yalan yanlış şeyler duydum ki aslında tam olarak bunları “yıkabilmek” ben ve tüm yazarlarımızın bilgileri olabildiğince resmi sitelerden toplamamızı gerektiren konulardan biri.
Odaklanıyoruz buraya dostlar tarihçeleri önemli bu sevimli dostlarımızın.
Prof. Jerusalem, Hebrew Üniversitesi şu an bildiğimiz ismi ile Kudüs İbrani Üniversitesi Zooloji bölümü, öğretim üyesi olan Jerusalem, 1930 yılında biri dişi yani anne, 12 yavrusunu Suriye yakınlarında bir köyde bulmasıyla başlamıştır. Aynı üniversite’de görevli Dr. Ben Menahem, bulunan 12 yavrudan 2 dişi ve 1 erkeği alarak üretmeye başlamıştır. Dr. Menahem’in üretiminde kullandığı yavrular günümüzde hamsterlerin atası olarak kabullenilmektedir.

Hamster Özellikleri

Hamsterler inanılmaz meraklı hayvanlardır. Ben şahsen besledim, çok güzel ve temizliği ile dikkat çekiyor. Bu da aslında fare ile arasındaki en temel fark. Temiz canlı oldukları için kafesinin de sürekli temiz olmasını ister.
Öylesine temizdir ki kafesinde, tuvaletini bir köşeye yapıyorsa yemeğini en uzak köşe neresi ise oraya taşıyacaktır. Hatta kafesi kirli kalırsa tuvaletini dışarı atmaya çalışacaktır. Kafesini kesinlikle temiz tutup alt materyalini sık değiştirmenizde fayda var.
Alt materyal olarak hamsterinize ağaç talaşı(tavsiyemdir) veya gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Hamsterler gizliliğine çok önem verir 🙂 iç güdüsel olarak sürekli bir yerlere giyip saklanmayı ister. Hamsterinize saklanabileceği küçük bir yer yapın veya petshoplardan bu aksesuarları satıyorlar, satın alabilirsiniz.
Birkaç tane yavru hamsteri aynı kafeste tutabilirsiniz ancak yaşları ilerlerdikçe birbirleri ile kavga etmeleri muhtemeldir. Hamsterler yalnızlığı severler.
Yeni aldığınız hamster’e hemen elime alıştırayım diye dalmayın. Eve getirdiğiniz de birkaç gün eve, yeni ortamına alışmasını bekleyin. Elinize almadan önce kendinize alıştırmalısınız. Burunları çok iyi koku alır, kokunuzu unutmayacaktır. Hamsterinizi avucunuza almayın veya kesinlikle derisinden tutup kaldırmayın! Uyurken rahatsız etmeyin! Kötü bir şekilde uyanmak hamsterinizin agresif davranış sergilemesini sağlar. Hamsterinizin sinirli olduğunu kulaklarını geri yatırmasından anlayabilirsiniz.
Hamsterler doğası gereği gündüz uyuyup gece uyanıktırlar gece uyuduğunuzda evinizden tıkır tıkır sesler gelirse korkmayın evde bir minik var 🙂
Hamsterler kendilerini temizler, hamsterinizi yıkamayın!

İlgili Yazı:  Hamsterların Beslenme Listesi


Beslenme

Hamsterlarınız için petshoplarda satılan hazır paket yemlerle besleyebileceğiniz gibi; tuzsuz çekirdek, fıstık, fındık, ceviz, şekersiz mısır, marul(ıslak olmasın), elma, armut gibi besinler de verilebilir. Özellikle çin hamsterı kemirgen bir canlı olduğu için kafesinden havuç, salatalık gibi ek besinlerde bulundurmalısınız. Bu besinler hem sağlığına dikkat etmesine izin verirken hemde uzayan dişlerini törpülemeye de yardımcı olacaktır. Koyacağınız ek besinler günlük olarak değişimini sağlamanız gerekmektedir. Sebze ve meyveler buzdolabından dışarıda çabuk bozulduğundan dolayı hamsterler için sağlıksız olacağı aşikâr.

Sahiplenme İçgüdüsü Çok Yüksektir!

Kafes dışında çok sakin ve uysal olan hamsterler, kafesindeyken parmaklarınızı kafesten içeri sokmaya çalıştığınızda sizi ısırması muhtemeldir. Tüm kafesini sahiplenir.
Çok derin uyurlar gündüz sevmek istiyorsunuz ama hamsteriniz uyuyor ne yapacağız? Yavaşça uyandırıp 5-6 dakika beklemekte fayda var ışığı sevmedikleri için ayılma sürecini bekleyin, sabırlı olun. Ondan sonra elinizi açarak onun tırmanmasını bekleyin.

Hamsterler Kaç Yıl Yaşarlar? Hamster Ömrü, Boy ve Kiloları

Sevgili arkadaşlar hamsterler toplam 7 türdür. Her türün farklı sevimliliği vardır ve ömürleri boy ve kiloları değişkenlik gösterebilir.
Genel ve ortalama olarak, 1.5 ile 4 yıl arasında değişen ömürleri vardır. Bu tamamen sizin elinizde. Beslenmesine dikkat ederseniz uzun süre yaşayacaktır.
Ortalama 20-30 gram ağırlığa ulaşırlar.
Sevgiler! Esen kalın dostlar…

hamster

Yukarıda bahsettiğimiz saklanma içgüdüsü 🙂

 

The following two tabs change content below.

BURAK ERK

Volunteer Crew
Pativer.net | Türkiye’nin dört bir tarafından hayvanseverler tarafından oluşturulan ”sivil toplum kuruluşudur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir