Kapat

Hamster Eğitimi

Anasayfa
Hamster Bakımı Hamster Eğitimi

Çok eğlenceli bir konuya daha merhaba.  Bir zamanlar benimde baktığım sanırım dünyanın en tatlı canlısı olan Hamster

Kimisi iğrenerek korkarak baksa da sanırım benim için en güzel dosttu.

Hiçbir zaman kafesinde bir hayat sürmemişti benim çocuğum odanın içerisinde birey gibi hareket etmekte yediklerimden ona da ikramım olurdu.2 sene birlikte zaman geçirdik ve dünyanın en hisli hayvanı diyebilirim. Gözünüzden bir damla yaş düşsün soluğu yanınızda oluyor. Öyle zaten küçücük nasıl aidiyet hissi olacak diyenler için de kocaman kalbini sunuyor size 🙂

Şimdi hamsterların eğitimi nasıl olur?

Genellikle deneylerde kullanılan hamsterlar ciddi anlamda algı yeteneği çok güçlüdür.Birkaç kez tekrarlama yöntemiyle zaten onun kendiliğinden yaptığını fark edeceksiniz.

İlk olarak kesinlikle sabırlı olmanız gerekiyor sizin. Denemeler yapılarak canlı komutu algılaması ve oturtması gerekmektedir.

En sevdiği yiyeceği hafızanıza belleyin.Benim ki marul ve salatalığa bayılırdı.Siz de peynir,havuç,marul vb yiyecekleri önüne koyduğunuzda ilk hangisine yöneliyor dikkat ederek bulabilirsiniz.

Hamsterınızı ödüllendirin.Denemeler yaparken sizin gösterdiğiniz hareketi yapıyorsa öğrendiyse onu ödüllendirin.Her o komutu yaptığında ödül verileceğini düşünerek hareketi öğrenecektir.

Parmağınızı boyunu biraz geçecek düzeyde kaldırarak ayakları üzerinde durmasını sağlayabilirsiniz.Bunu yapmak için ilk olarak elinize yiyecek alarak yapabilirsiniz.

Hamsterlar da kedi ve köpekler gibi kafeste uzun süre durmayı sevmezler.Bunlar psikolojisini etkiler ve strest yapabilir. Hamsterınızı ara sıra kafesten çıkartın. Zaten biraz daha büyüdüğünde hem kafes hem de çember ona yetmeyecek daha çok yerler keşfetmek isteyecektir. Ve unutmayın hamsterınız ne kadar çok hareket eder sağlıklı yiyecekler ile beslerseniz ömürleri de o kadar uzun olacaktır.

Hamster sahipleri aldıktan itibaren tuvaletleri düşünmektedir. Yani kedi köpek eğitim veriliyor ancak hamstera nasıl tuvalet eğitimi veririz diye düşünüyorsanız hamsterlar o konuda çok hassastır. Kedi ve köpek bazen şaşırıp farklı yerlere tuvaletlerini yapsalar bile hamsterlar belledikleri noktayı kullanırlar. Ben baktığım sıralarda hamsterım kafesinde pek yaşamıyordu zaten. Oda içerisinde rahatça gezebiliyordu. Tabi oda şeklide ona uygundu tehlike barındıracak hususları ortadan kaldırıryoruz. Neyse tuvaletini kesinlikle dışarıda görmedim hep kafesine yapıyordu. Talaş kullanıyordum. Anccak mamaları genellikle odalanın belirlediği bir köşesine biriktiriyordu.

İlgili Yazı:  Hamsterların Beslenme Listesi

Ayrıca kafes temizliğine dikkat etmeniz gerekir.Alışması açısından da temiz kafese eski talaşından biraz serpin.Farklı bir yerde olduğunu düşünmesin.

NOT!

Minik canlımızın heyecanlanmamasını sağlayın. Kesinlikle korkutmayın. Yüksek sesten aşırı etkilenirler.Gündüzleri genellikle uyuyan miniklerimiz akşamları özgür olmayı severler.

The following two tabs change content below.

Tuğçe Dere

I Love Animals.

“Hamster Eğitimi” üzerine 1 yorum

  1. Burcu şekercioğlu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir