Kapat

Habeş (Abyssinian) ve Somali (Uzun Tüylü Habeş) Kedileri Hakkında Bilgiler

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Habeş (Abyssinian) ve Somali (Uzun Tüylü Habeş) Kedileri Hakkında Bilgiler

Sizleri geçmişi gizemli bir kedi türüyle tanıştırmak istiyorum.

Habeş kedilerinin ırk kökenleri hakkında henüz kesin bilgiler mevcut değildir. Günümüzde de sürmekte olan genetik araştırmaları sonuçlanmamış olan bu kediler hakkında çeşitli inanış ve varsayımlar mevcuttur. Bir kısım Firavunlar tarafından yetiştirilip Avrupa’ya gemiler ile yayıldığı şeklindeki fikre sahipken, araştırmalar ırkın Güney Asya’dan geldiğini göstermektedir. Bir gruba göre ise kökeni Siyam, Burnese ve Mavi Rus’a dayanmaktadır. 1871 yılında Crystal Palace Kedi Fuarı’nda sergilenen Habeş kedileri ismini Etiyopya (Abyssinian)’dan ithal edildiğinin söylenmesi üzerine buradan almıştır. Bu fuarda Habeş kedisi sıradışı ırklar listesinde de ilk üçte yerini almıştır. Görünüş olarak vahşi Afrika kedilerini andırırlar.

Habeş kedisi ile uzun tüylü bir başka ırkın melezlenmesi ile meydana gelen Somali kedilerinin de (bu yüzden Uzun Tüylü Habeş kedisi olarak da adlandırılır) isim annesi Evelyn Marie Mague’dur. Mague 1972 yılında Somali Kedileri Derneği’ni kurmuştur. 1975’te Somali kedisi Cat Fanciers Association (CFA-Kedi Hayranları Derneği) şampiyonu olmuştur.

Ağırlıkları genellikle 2,5 – 4,5 kg arasında değişmektedir. 11 – 16 yıl civarında ortalama ömre ve orta boyut sınıfında kediler olmalarına rağmen gelişmiş bir kas yapısına sahiptirler. Tüyleri yumuşak ve ince, gözleri ise kehribar, ela ya da yeşildir.

Somali kedilerinin ise tahmin edileceği üzere Habeş kedilerinden gözle görünür tek farkı tüy uzunluklarıdır. Vücut tüyleri orta uzunluktayken, kulakları püsküllü ve kuyrukları inanılmaz uzun tüylüdür.

Bitmek bilmeyen bir enerjiye sahiptirler. Onları uyurken nadir görürsünüz. Sürekli oyun oynamak, hoplayıp zıplamak, yeni yerler, yeni şeyler keşfetmek isterler. Yüksekliğe aşıktırlar. Bu yüzden yaşam alanlarında oluşturulacak tırmanma platformu onları çok mutlu edecektir. Avcılık yetenekleri doğuştan üst seviyededir. Bebeklikten itibaren ev ortamına alıştırılmadığı sürece isteği açık ve geniş alanda dolaşmak olacaktır. Yaşadığı ortama ve bu ortamdaki diğer canlılara uyum sağlaması oldukça kolaydır. Nazik ve oyuncu yapılarından dolayı kendi türlerinden bir başka kedi veya çocuklar için ideal oyun arkadaşları olacaklardır.

İlgili Yazı:  Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğiniz Kış Hazırlıkları

Genetik yapıları sebebiyle bazı hastalıklara yakalanma riskleri diğer hastalıklara oranla daha yüksektir. Fazlasıyla hareketli oluşlarından dolayı diz kapağı çıkması (patellar luxation) sıklıkla yaşadıkları rahatsızlıklardandır. Kalp hastalıkları riski de oldukça yüksektir. En yaygını pirüvat kinaz eksikliğidir. (Bir çeşit anemi. Belirtileri; ileri düzeyde kilo kaybı, sarılık, karın bölgesinde şişlik ve ishal şeklinde sıralanabilir.) Diş hastalıklarından da yoğun olarak şikayetçi olduklarını söyleyebiliriz.

Mümkünse her gün dişlerinin fırçalanması gerekir. Tırnaklar yaklaşık iki haftada bir kesilmelidir. Tüyler haftada 2 – 3 kez taranmalıdır. (Tüy döktüğü dönemlerde her gün taranması tavsiye edilir.) Göz çevresi ve kulaklar her zaman temiz tutulmalıdır. Kirlenmiş olduğu görüldüğünde ıslatılmış pamukla yumuşakça silinebilir. Ek olarak kulaklarını ılık sirkeli su ile de aynı şekilde silebilirsiniz.

Dikkat! : Habeş kedisinin inek sütüne hassasiyeti mevcuttur. Tüketimi ölümcül olabilir.

Mutlu ve bol patili günlere…

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..

》İrem Akgül (tüm yazıları gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir