Kapat

Guinness Rekorlar Kitabı’na Girmiş Hayvanlar

Anasayfa
Genel İçerik Guinness Rekorlar Kitabı’na Girmiş Hayvanlar

Guinness Rekorlar Kitabı

1954 – 2000 yılları arasında adı “Guinness Dünya Rekorları” olan kitabın ortaya çıkış hikayesi oldukça ilginç. Guinness Bira Fabrikası’nın sahibi olan Sir Hugh Beaver bir partide arkadaşlarıyla sohbeti sırasında Avrupa’nın en hızlı kuşunun hangisi olduğu konusunda hararetli bir tartışmaya girer. Öyle inatlaşmış ve bu tarz tartışmaların cevabının kolay bulunabilmesini istemiş olacak ki bir barda otururken dünyanın dört bir yanındaki “en”leri yazmaya başlamış. Dünyanın en uzun insanı, en küçük köpeği, en büyük iskambil kağıdı kulesi, en uzun süre nefes tutan ya da ağzıyla en ağır tırı çeken insan vb. aklınıza gelebilecek tüm “en”lere ulaşmanız mümkün ve aralarında çok sayıda böyle bir rekoru kim merak edip bulmuş veya neden böyle bir rekor denemesi yapılmak istenmiş diye sorgulayacağınız çok tuhaf konu başlıkları da yer almaktadır.

Bu kitap ilk kez 1954’te 1000 adet basılmış, 1955’te 70000 adet ile İngiltere’nin en çok satılan kitapları arasında yer almıştır. Bugün 100 farklı ülke ve 37 dilde 100 milyondan fazla satılarak en çok satılan kitap rekoruna da kendi adını yazdırmıştır. (Eh adına da bu yakışırdı.)

Kitap A’dan Z’ye her konuda oldukça ilgi çekici. Ama elbette en çok insanı gülümseten kısmı sevimli dostlarımızla ilgili olanlar..

Hadi birlikte Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş bazı hayvanlara bakıp günümüze neşe katalım;

Ağızda en fazla tenis topu tutma rekoru

Top yakalama oynarken, 8 yaşında olan Golden Retriever cinsi köpek Augie 5 tenis topunu aynı anda ağzına alarak sahibine geri götürebiliyor.

Yaşayan en uzun kedi

Günümüzün en uzun kedisi Ludo, İngiltere’de yaşıyor ve 1 metre 18 santim boyu ile rekorun sahibi.

Frizbi yakalama rekoru

İlgili Yazı:  Hayvan Sahiplenmeniz İçin 6 Neden

6 yaşında bir Labrador olan Rose, ayrı ayrı atılmış 7 frizbiyi aynı anda ağzında tutabiliyor.

En uzun köpek

Freddie bir metreyi aşan boyuyla yaşayan en uzun köpek ünvanını elinde bulundurmakta. 2014 yılında aramızdan ayrılan rekortmen Zeus ise 1 metre 10 santim boyundaydı ve ayağa kalktığında 2 metre 15 santime ulaşıyordu.

En küçük köpek

Dişi bir Chihuahua olan Milly’nin boyu 9,5 santimetre.

En yüksek ses ile mırlayan kedi

Merlin mırladığında çıkan ses 67,8 desibele ulaşıyor. Bu ses bulaşık makinesi ya da klimanın çıkardığı sesle eşdeğerde. ( Çok mutlu bir kedi olmalı )

Dünyanın en hızlı kaplumbağası

Dünyanın en hızlı kaplumbağası olan Bertie, 1 saniye içinde 28 cm mesafe katediyor. Bertie rekor denemesinde 5.50 metreyi yaklaşık olarak 19.58 saniyede aşmayı başardı. (Bu da hızlı mı diyebilirsiniz ama nihayetinde o bir kaplumbağa)

Neşeli ve bol patili günler..

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..

》İrem Akgül (tüm yazıları gör)

“Guinness Rekorlar Kitabı’na Girmiş Hayvanlar” üzerine 2 yorum

  1. Hayvancılık says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir