Kapat

Evcil Hayvanınızın Sağlığı İçin Altın Değerinde Bilgiler

Anasayfa
Kedi Bakımı Ve Sağlığı Evcil Hayvanınızın Sağlığı İçin Altın Değerinde Bilgiler
evcil-hayvaninizin-sagligi-icin-bilgiler

Mesleğe başladığımdan beri gözlemlediğim bir konu var ki kliniklere ve hastanelere gelen hayvanların %70 gibi yüksek bir oranı bakım ve besleme yanlışlıklarından problem yaşıyorlar.
Kedi ve köpekler ne kadar bizlerle birlikte yaşasa dahi genlerinden gelen doğal bir içgüdüye sahiptir. Sizinle aynı evi paylaşmaları, aynı masaya oturmaları, sizi taklit etmeleri onların hayvan olduğu ve temel içgüdülere sahip olduğu gerçeğini değiştirmez.
Bir köpeğin zeki olması veya komutlarınıza harfiyen uyması olası tehlikeleri anlayabileceği ve bunlardan sakınabileceği anlamına gelmemektedir.

Kediler yüksekten korkmazlar, mükemmel bir denge sistemine sahiplerdir ve 30.katta dahi cam kenarında korkusuzca oturabilirler. Böyle bir durumda onu heyecanlandıracak, panik yaptıracak tepkilerden kaçının, sakince sevdiği oyuncakları ile onu içeriye çağırın.
Özellikle agresif kediler için herhangi bir müdahaleniz aşağıya atlamasına sebep olabilir. Yüksekte oturması bir problem teşkil etmeyebilir fakat iç güdüsel olarak yakınından uçan bir kuşu atlayıp yakalamaya çalışması kaçınılmazdır.

Ev içerisinde oyuncak olarak kullandığınız yumak oyuncakların uzun ipleri veya misinalar dillerinin tırtıklı yapısı sebebiyle istemese dahi yutmalara sebep olur.Bu ip bağırsak sisteminin peristaltikleri ile ilerlemeye devam edip tıkanmalara, bağırsakta boğumlanmalara sebep olur.
Böyle bir durumda ağızda ipi görseniz dahi zorla çıkarmaya çalışmayınız. İpin ne kadar ilerlediğini görmeden yaptığınız bu müdahale çok büyük problemlere neden olabilir.  Acilen bir veteriner hekime başvurunuz.

Özellikle köpekler tatlı gıdalara karşı koyamazlar. Ev içerisinde asla açıkta tatlı gıdalar bırakmayın, köpekler bunların tamamını tek oturuşta bitirir ve şeker komasından köpeğinizi kaybedebilirsiniz.
Ev içerisinde ki açık haplar, mama benzeri bir forma sahip olduğu için kedi veya köpekler tarafından yenilebilir. Yine ilaçlar ile ilgili olarak söylenmesi gereken bir konu var. Biz veteriner hekimler tıp hekimlerinden farklı olarak kullanacağımız her ilacı hayvan türü, yaşı, ırkı, kilosu ve patofizyolijik durumuna göre kullanıp kullanmamaya karar veririz.

İlgili Yazı:  Kedilere Salam Verilir Mi?

köpekler-tatlı-sever-mi
Kullandığımız ilaçların etken maddeleri ve dozları her hayvan için ayrı ayrı hesaplanır. Örneğin yıllardır dış parazit damlası diye alıp yüzlerce köpeğe uyguladığınız ilaçları veteriner hekimin bilgisi olmadan bir Border Coli’ye uyguladığınız zaman ölümüne sebep olacaktır.Ateş düşürücü olarak verdiğiniz piyasalarda çok rahat bulacağınız çocuk ilaçları, bir kedi ve köpek için öldürücü olabilir, olmasa dahi ciddi karaciğer böbrek yetmezliklerine sebep olacaktır. Bu sebeple her ne ilaç olursa olsun veteriner hekimin tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

hayvanlara-hap-verilmez

The following two tabs change content below.

Vet. Hek. Erdi Akyürek

Pativer.net Editörü | İnstagram: @ea.vet.hek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir