Kapat

Evcil hayvan sahiplenme ve sahiplendirme hakkında bilinmesi gerekenler

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Evcil hayvan sahiplenme ve sahiplendirme hakkında bilinmesi gerekenler

Evcil hayvan sahiplenme, ve sahiplendirme hakkında dikkat edilmesi gereken başlıca şeyler…

Merhabalar,
sevimli dostlarımız hakkında en çok merak ettiğimiz ve bilinçli olmamız gereken bu konuda yazmak üzere sizlerleyiz, her birimiz sahiplenme yanında iyileşmesine yardım ettiğimiz yada hayatında dokunduğumuz meleklerimizin yuvalanması konusunda bir takım sorunlarla karşılaşıyoruz, öncelikle sahiplenme konusunda hazır bireyler olduğumuzdan emin olarak korumasını aldığımız yavrumuzun bir aile bireyi olduğunu düşünerek onun yaşam alanının ve uygun koşulların hazır olduğundan emin olmalıyız.
Nedir uygun koşullar?
yada hazırlıksız şekilde bir evcil dost edindiniz. Neler yapmanız lazım?
Öncelikle sokaklarda yaşayan her dostumuz iyi bir hayatı, sıcak bir yatağı ve yemeği hak eder, hiçbir cins hayvanın yada başka bir türün diğerine üstünlüğü söz konusu dahi olamaz. Fakat evimizde bütün hepsine yaşam alanı sağlama imkanımız olmayacağından sahiplenme yaparken önceliğimiz sokaklarda yaşama şansı daha düşük olan dostlarımızdan olmalıdır.
Hatta mümkünse öncelik engelli canlarımız olmalıdır.
Hepsinin bakım koşulları birbirinden farklı olacağı için burada sadece sağlıklı dostlarımızın sahiplenme ve sahiplendirilmesi konusuyla yazıma devam edeceğim.

Evimiz koşullarında alerjisi yahut sevimli dostumuzu rahatsız edecek bir aile bireyi olmadığından alerjisi olmayan bireyler olduğundan emin olmalısınız, evinizde ona yaşam alanını kısıtlayıcı bir sebep olmamalıdır. (başka bir tür,yahut çocuklar) çocuklarımız varsa eğer hayvan sevgisi doğru aşılanmalı dostumuza zarar vermeden ilişki kurulmalıdır. Çünkü evde baktığımız dostlarımız doğal yaşam alanlarından uzak oldukları için, hane içerisinde enerjisini atamadıkları takdirde daha enerjik ve hareketli olacaklardır. Bakımları konusunda düzenli olarak onlarla ilgilenecek sahipler olmamız şarttır, hiçbir kedi köpek kuş balık ev koşulları içerisinde kendi kendine yaşayabilecek kabiliyetle yaratılmaz.
Bu yüzden maması suyu eksik edilmeden ona uygun şekilde seçim yapılmalı ve düzenli olarak taze suyu ve maması verilmelidir,
aşıları düzenli olarak yapılmalı,
aile bireyleri ve onların da sağlığı için aksatma yaşanmamalıdır. Hiçbir dostumuz mecbur kalınmadığı sürece sokağa bırakılmamalı mecbur kalınmadıkca ailesi değiştirilmemelidir. Onların da, sanılanın aksine bizler gibi duyguları vardır ve psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Her şeyden önemlisi, alıştığı fertlerden ve koşullardan farklı bir değişime,dünya hakkında hiçbir fikri olmayan dostlarımız, yabancı bir ortamda kendilerini daha savunmasız hisseder ve saldırganlaşabilir, yada sosyalliklerini kaybedebilir.

İlgili Yazı:  Sağır Kediler ve Bakımları

Sahiplenme konusunda en temel hususlar, eğer hayat düzeniniz henüz tam olarak oturmamış, kendi geliriniz yada iş ve hayat koşullarınız oluşmamış ise yaşadığınız aileniz ile kesin ve ortak kararlar doğrultusunda hareket etmeniz ve her bireyin rızasını alarak bir dost sahiplenmelisiniz, önceliğiniz satın almak yerine kurtarmak (ücretsiz sahiplenmek) olmalıdır,
ticarete ortak olmak onlar için türeyen diğer zor koşullara alet olmak demektir.
aile bireylerimizin rızası tamamladıktan sonra bir CAN a ömür boyunca anne babalık edeceğimiz ve onu hastalıkta sağlıkta asla terk etmeden bakacağımıza emin olmanız gerekmektedir, diğer türlü bakımını üstlendiğimiz her can sonraki hayatında hem sizin hemde onun için bilinmez sorunlar yaşayacağıniz anlamına gelir.
~kediler için pencerelerinizde kedilerin atlamaması için sineklik varmı ?
~mama ve aşı düzenlerini sağlıkla karşılayabilecek misiniz ?
~üreme dönemleri geldiğinde bu zamanı atlatabilip, kısırlaştırma yaptırma imkânınız olacak mı ?
~bina ve apartman yönetimi hakkında yasal bir izinsizlik durumu mevcut mu ?
ve aileniz le konu hakkında hemfikir misiniz ?
~köpekler için tuvalet eğitimi konusunu başarıyla aşıp günlük dışarı çıkma ihtiyacını eksiksiz yapabilecek havlama durumunu aşana kadar sabırla eğitim sürecini geçirebilecek misiniz ?
~aşılarını mamasını ve veteriner kontrollerini düzenli sağlayabilecek maddi gücünüz var mı? ya da ilerde olacağı kesin mi ?
bunlar sahiplenme için düşünmemiz gereken en önemli noktalardır.
peki evde bir dostunuz var ve ikincisine bakacak maddı manevi gücünüz yok fakat yinede başka bir can daha kurtardınız ve onunda ailesi olmasını sokaklara ya da barınağa dönmesini istemiyorsunuz, o zaman neler yapmalısınız ???
burada yazıma sevgili küçük prens kitabından bir sözle alıntı yaparak, “ölene kadar sorumlusun gönül bağı kurduğun herşeyden” demek istiyorum. 😊

Evet, bazen sadece kurtarmak iyileştirmek kesin çözüm değildir ve hayatına dokunduğumuz dostumuz iyi ve güvende olana kadar emin olduktan sonra vicdani olarak tam rahat hissedebilirsiniz, bu konuyu defalarca sahipledirme yapmis ve kendisi de sahiplenme deneyimi yaşamış birisi olarak yazıyorum, sahiplendirdiginiz bir can bilinmeze gitse yada mutlu bir ailede yaşamına devam ederse bu en çok sizi ilgilendiren bir durum olacaktır, iyileşmesine yardım ettiniz ve evde ona ikinci bir alan yok yada evdeki kendiniz köpeğiniz kuşunuz ona yaşam hakkı vermiyor mu ?
ve mecburen başka bir yuva arıyorsunuz.

Öncelikle sosyal medyada ilan verdiğiniz kişilerin bu konuda bilinçli ve daha önce sahiplendirme yapmış ve hala takip eden kişiler olduğundan emin olun, yani bir kediyi ve köpeği kolayca birine vermek marifet değildir, insanlar bir anlık heveslerle güzel sevimli buldukları dostları evlerine alıp sonrasında sıkılınca bir eşya gibi barınağa ya da sokağa bırakan kişiler çıkabilirler, bedava verdiğiniz şey bir eşya değildir ve can bağı siz kurtardınız için öncelik olarak sizden sorumludur, sahiplendirdiginiz Can ın takip hakkı sizindir, bir anlık hevesle almayan onun öncelikle yaşam alanını oluşturmak için bilgi isteyen kişiler ona uzun ömürlü olarak bakabilecek kişiler olduğunu ip ucu verir, -ben sahiplenmek istiyorum hangi mamayı almalıyım? aşılarını hangi aralıklarla yaptırmalıyım? kısırlaştırma ne zaman yaptırmalıyım gibi sorular bakımını üstlenecek kişilerin kalıcılığı hakkında detaylar verirler, eğer sahiplenmek isteyen şahısların yaşları 20 ve altı ise kesinlikle bir aile büyüğü ile görüşme yapılmadan dostumuz emanet edilmemelidir, bazı ebeveynler sadece çocukları mutlu olması için başta evet deyip sonradan vazgeçen kişiler çıkabilirler,

ADRES, sahiplendirme yaptığıniz bireylere imkânınız varsa kendiniz teslim etmeli, yoksa mutlaka adres bildiren bir konum bulundurmalisiniz, bu durum yaşanabilecek sorunlarda evladımız için teminat olacaktır, karşınızda karar verme yetkisine sahip kişiler e tüm detaylar ile dostumuzun yaşam koşulları anlatılmalı ve bir ömür vazgeçmeden bakılması konusunda kesinlik sağlanmalıdır, size güven veren kişilerle iletişim kurduktan sonra onlara bazı konularda ilk etapta destek sağlamanız (mama, veteriner, bakım) siz ve karşınızdaki insanlar için güven verici olacaktır ve dostluk için ilk adımı atmış olacaksınızdır, veteriner konusunda yönlendirme yapabilir, bir haftalık yada bir kaç günlük mamasını ihtiyacını karşılayabilme durumunuz sahiplenen bireyleri de yalnız olmadığını düşünerek rahatlatacaktır, eğer aklınızda şüphe oluşturan bir durum varsa burada anahtar kelimeniz, herhangi bir sorunda lütfen beraber hareket edelim bir hastalığı yada vazgeçilmesi söz konusu olursa ilk önce bana haber vermelisiniz denilmelidir, çünkü bu takip için sağlanan ilk sözün yerine getirilmesi çok önemlidir, haberiniz olmadan herhangi birine verilmesi barınağa bırakılması durumunu yaşamadan önlemek için en önemli noktadır.

Uygun koşullar oluştuğunda ve düzenli bakımı sağladığında, sevimli dostumuzun iyi bir hayatı olduğundan emin olana kadar takibi bırakmadan düzenli olarak haber almamiz sağlanmalı, görüntülü olarak iyi olduğundan, sahiplenen bireyleri rahatsız etmeyecek şekilde düzenli sıklıklarla takibimizi yerine getirmeliyiz.
unutmayın sahiplendiğiniz her can size alışır ve sizi benimser, bu yüzden onlarla ayrılık vaktimiz ancak hiçbir çözümün kalmadığı zamanlarda yaşanması gereken bir durum olmalıdır, kurtardığınız her meleğin ömürlük sağlıklı yuvası olmalı dileğiyle 🙏💕

The following two tabs change content below.

SEMA ASLANKAYA

tarih öğretmeni, antrenör, ama herşeyden çok sokak hayvanları koruyucusu, sokak çocukları annesi, gökyüzünün çocukları gökyüzünün patileri, hiçbir türün diğerine üstünlüğü yoktur, satın alma sahiplen hayat kurtar 💕

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir