Kapat

Etkinliğimiz: Kuş Yemlikleri Yapımı

Anasayfa
Pet Haber Etkinliğimiz: Kuş Yemlikleri Yapımı

Bir önceki yazımın üzerine kedi ve köpekler haricinde biraz da yaban hayatına yönelelim dedik ve Atatürk Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü olarak Kuş Yemlikleri Yapımı Etkinliği düzenledik. Herkes mamasını, buğdayını ve şişesini alarak geldi. Oldukça zevkli bir yapıma sahip olan kuş yemlikleri ayrıca en fazla 10 dakikanızı alıyor. Bahçenizdeki ağaçları veya balkonunuzu bu güzel yemliklerle renklendirebilirsiniz… Şimdi ise sizinle etkinlik sırasında çekilen fotoğraflarımızı paylaşacağım. Etkinliğimiz kulüp odamızda, yuva aradığımız güzeller güzeli kedimiz eşliğinde geçti.

Çoğu zaman biz fark etmiyoruz fakat onlar hep yiyecek bir şeyler bulma ümidiyle çevrede geziniyor veya balkonumuza, penceremize konuyorlar. Hatta siz birkaç kez beslediğinizde tıpkı kedi ve köpekler gibi onlar da ertesi gün yiyecek bulma umuduyla aynı yere geliyorlar. Belki kuş yemi, belki buğday ama hiç yoksa ekmeği onlardan esirgemeyelim ve yaz aylarında da özellikle suyu eksik etmeyelim. Karlı günler… Özellikle kar yağdığında her şey karlar altında kaldığından besinlerini bulmakta zorlanıyorlar. Karlı havalar unutmayalım ki herkes için iyi olmuyor. Biz pencerelerimizin ardından karın yağışını seyrederken onlar ise yemek bulma telaşına giriyor.

Onlar için de #birkapsubirkapmama geçerli, bilincine varalım.

Şimdi biraz da tarihe bakalım mı?

Erzurum’un tarihi evlerini gezerken girdiğim evlerden birinin kapısında birkaç tane içi oyuklu ve su dolu taşlar gördüm. Aklıma hayvanlar için olabileceği gelmişti fakat pek ihtimal verememiştim. Dayanamayıp sordum neden özellikle içi oyuk ve su dolu kaplar olduğunu. Hayvanlar için olduğu söylendi ve ardından eklendi Osmanlı’da kuş evlerinin ve hayvanlar için konulan sulukların ne derece önem arz ettiği.

Ve Osmanlı’ya ait kuş evlerinden biri…

Aslında bilmediğimiz ne çok değerlere ve güzel yürekli insanlara sahipmişiz. Sırf kuş yuva yaptı diye rahatsız etmemek adına ağacındaki meyveyi toplamayan, balkonunda kuş doğum yaptı ve yine rahatsız etmemek için bir süre balkonunu kullanmayan fedakar insanlar da tanıyorum. Yine biraz önce bahsettiğim o güzel amcamızın değerlerini devam ettirmesi gurur ve ilham verici.

İlgili Yazı:  İstanbul'daki Hayvan Barınakları

Hani hep diyorlar ya dünya dönüyorsa güzel insanların hatırına diye. Gerçekten öyle…

The following two tabs change content below.

TUĞÇE GÜNER

23 Haziran 1997 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlköğretim ve liseyi Trabzon’da tamamladı. Şu an ise Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği okumakta. Hayvanseverlik hayatını anlamlandıran özel bir parça , burada bulunuş amacı da bu sebepten ileri gelmekte. Bu amaca hizmet eden dernek ve federasyonların yanında yer almakta. Trahayko ve Haykonfed gibi. Aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü’nün de başkanlığını üstlenmekte…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir