Kapat

Dünya’nın en hızlı koşan 10 hayvanı

Anasayfa
Pet Haber Dünya’nın en hızlı koşan 10 hayvanı

Vahşi doğada hayatta kalabilmek için en önemli becerilerden biri koşmaktır sanırım. Bazen kaçmak bazen kovalamak için. En hızlı 10 hayvan ile karşınızdayız.

Boyutlarına oranla kıyaslandığında en hızlı hayvan olarak bir kene türü belirlenmiş. İnsanla kıyaslandığında bir saatte iki bin kilometre kadar hıza ulaşabildiği tespit edilmiş olan bu kene türü Paratarsotomus macropalpis’tır. Hızı saniyede kendi boyunun 322 katına kadar çıkabilmektedir.

Kendi boyunun tam 171 katı hız yapabiliyor

Bir diğer hayvan ise Avustralya’da yaşayan kaplan böceği, saniyede kendi boyunun 171 katı hıza çıkabilmektedir.

Kilometre bazında hızlanmaları ele alındığında ise en hızlı hayvan çitadır. Hızı saatte 120 km kadar ulaşabilmektedir. Ancak diğer iki hayvanla kıyaslandığında hızı kendi boyutunun 16 katına kadar çıkabilmektedir.

Dünyada karada yaşayan en hızlı hayvan olan çitalar saatte 120 km hıza kadar ulaşabilmektedirler. Bunu daha etkili yapan ise bu hıza sadece 3 saniyede çıkabilmeleridir.

Dünya'da en hızlı koşan 10 hayvanı

Devekuşları oldukça hızlı

Devekuşlarıda saatte 97 km varan hızları ile avcılardan kaçmak konusunda hayli başarılı hayvanlardır ve hiçte kolay bir av degillerdir.

Karada yaşayan en hızlı 3.hayvan ise Kuzey Amerika’da yaşayan hızı saatte 90 km ye ulaşabilen proghorn antilobudur. Güçlü akciğerleri sayesinde av olmaktan çoğu zaman kurtulabilmektedirler.

Listede bir sonra ki hızlı hayvan aslanlardır . Ormanlar kralı olarak anılan aslanlar hem güçleri hem de hızları ile gerçekten korkutucu avcılardır. Ancak erkek aslanlar avlanma işini genellikle dişi aslanlara bırakmışlardır. Avlanmak isteyen bir erkek aslanın saatte 80 km hıza kadar çıkabildiği tespit edilmiştir. Ne yazık ki aslanlarda iki ayaklı avcıların tehdidi altındadır.

Dünya'da en hızlı koşan 10 hayvanı

Peki, ceylanlar?

Ünlü bir araştırmacı ve gezgin olan Joseph Thompson’dan alan Thompson ceylanları 80 km kadar artan hızlarıyla listenin ilk sıralarında yer almaktadırlar. Azılı düşmanları olan çitalardan daha hızlı olmasalar bile hızlarını daha uzun süre koruyabilmelerinden dolayı avantajlıdırlar.

İlgili Yazı:  Artık Yeter: Bursa'da 4 Ayağı Kesilmiş Yavru Kedi Ölü Bulundu

Afrika’da yaşayan keseli antiloplarda 80 km varan hızları ile dikkat çekmektedirler. Ne yazık ki erkek keseli antilopları yakalamak isteyen insanlar evcilleştirdikleri dişi antilopları tuzak olarak kullanmaktadırlar.

Avrupalı asilzadeleri(!) av partilerinde peşlerinden koşturan kahverengi tavşanlarda 77 km hıza ulaşarak yaban hayvanlarından ve avcılardan kaçmakta çoğu zaman başarılı olabilmektedirler.

Kızıl tilkilerde kahverengi tavşanları avlamak için  aynı hıza ulaşabilse de bu yeteneğini acımasız avcılardan kaçmak içinde sıkça kullanmak zorunda kalmakta ne yazık ki.

Dünya'da en hızlı koşan 10 hayvanı

Saatte 72 kilometreye kadar çıkabiliyor

Dünyanın en hızlı koşabilen ve evcilleştirilmiş tek hayvanı atlardır. 72 km hıza kadar ulaşabilen hızları ile uzun mesafeleri çok kısa sürede almak için uzun yıllar kullanılmışlardır. Ne yazık ki günümüzde keyif amaçlı kullanılmaktadırlar.

Yaban hayvanlarından bir diğeri zebralarda 64 km ye kadar hızları çıkabilmektedir.

Moğolistan yaban eşekleride 64 km hızlarıyla diğer eşeklere göre oldukça hızlı hayvanlar olarak anılmaktadır.

Zürafalarda 55 km hıza kadar çıkabilmektedirler.

Fillerde iri cüsselerine rağmen 40 km hıza ulaşabilmektedirler.

İnsanlar arasında ise en yüksek hıza ulaşan olimpiyat oyunlarında 43.45 km hız ile Michael Johnson’dur.

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir