Kapat

Dünya’daki En Küçük Hayvanlar

Anasayfa
Genel İçerik Dünya’daki En Küçük Hayvanlar
pygmy rabbit ile ilgili görsel sonucu

Uzunluğu 23-29 cm olan Pigme Tavşanı veya diğer adıyla Cüce Tavşan dünyanın en küçük tavşan türüdür. Yetişkinleri bile yalnızca 400 gr ağırlığında olan bu minikler Kuzey Amerika’da yaşamını sürdürüyorlar.

miracle milly ile ilgili görsel sonucu

Miracle Milly olarak bilinen bu sevimli Chihuahua’nın boyu yalnızca 9.65 cm’dir. Dünyanın en küçük köpeği olarak bilinen bu Miracle Milly, doğduğunda çay kaşığına sığabilecek kadar minicikmiş. İlginç olan bir diğer bilgi ise Milly’nin Güney Kore’deki bir laboratuvarda 49 kez klonlanmış olması.

cüce ipek maymunu ile ilgili görsel sonucu

Cüce İpek Maymunu veya Parmak Maymun olarak da bilinen primat türüdür. Doğduklarında yalnızca 15 gram, yetişkinleri ise 100 gr ağırlığında olurlar.

Ä°lgili resim

Arı Sinek Kuşu, Dünya’nın en küçük kuş türüdür. Yetişkinleri 2 g ağırlığında ve 5-6 cm uzunluğunda olurlar. Maalesef ki nesilleri tükenmek üzere yani tehlike altındalar.

brookesia minima bukalemun ile ilgili görsel sonucu

İşte dünyanın en küçük bukalemun türü; Brookesia Micra. Madagaskar Yağmur Ormanlarında keşfedilen bu tür, sadece 2.5 cm boyutunda.

cırboğa ile ilgili görsel sonucu

Dünya’nın en küçük kemirgeni olarak bilinen Cırboğa yalnızca 4.5 cm boyutunda. Fareye benzeyen ama uzun arka bacaklarıyla kanguru gibi sıçrama hareketleri yapabilen bir türdür. Asya cırboğalarının arka ayaklarında 5, Afrika cırboğalarının ise 3 parmak olduğu bilinir.

Paedophryne amauensis kurbağası ile ilgili görsel sonucu

Papua Yeni Gine’de keşfedilen bu kurbağa türünün boyutu 7 mm olarak ölçüldü. Paedophryne Amauensis’in Dünya’da şimdiye dek ölçülen en küçük kurbağa olduğu biliniyor.

Ä°lgili resim

Bilinen en küçük böcekçil memeli türlerinden biri olan Cüce Sivri Fare’nin ağırlığı sadece 2 gramdır.

The following two tabs change content below.

Fatma Kalka

"İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz." İnstagram'dan takip et: @lfatimakl

“Dünya’daki En Küçük Hayvanlar” üzerine 2 yorum

  1. Marianna Rédling says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir