Kapat

Muhtemelen Daha Önce Hiç Görmediğiniz 10 İlginç Hayvan

Anasayfa
Genel İçerik Muhtemelen Daha Önce Hiç Görmediğiniz 10 İlginç Hayvan

PEMBE PERİ ARMADİLLOSU

Ä°lgili resim

Pembe Peri Armadillolar, armadillo grubu içerisinde en küçük ve en sevimli türdür. Kum yüzücüsü olarak da bilinen bu canlılar, kum kazarlarken sudaki kum balığı kadar hızlıdırlar.

Dış görünüşlerinin aksine oldukça hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptirler. Öyle ki, dünyanın en kırılgan hayvanlarından biri olarak bilinirler. Bu yapılarından dolayı araştırmalar için kafese konduklarında veya farklı bir yaşam alanına götürüldüklerinde bile maalesef çok kısa bir süre sonra ölürler. Bu yüzden de bu canlılar hakkında çok fazla araştırma yapılamamakta dolayısıyla çok fazla bilgi de bilinmemektedir.

AY AY (AYE AYE)

ay ay hayvanı ile ilgili görsel sonucu

ay ay hayvanı ile ilgili görsel sonucuAy-ay Madagaskar’da yaşayan ve soyu tükenme tehlikeli altında olan makimsi bir maymun türüdür. Geceleri ortaya çıkar, meyve ve böceklerle beslenirler. Özellikle uzun ve ince parmakları (orta parmakları diğerlerinden yaklaşık 2-3 kat daha uzundur) en dikkat çekici özelliklerindendir. Bu parmaklar sayesinde ağaç dallarına vurarak içerisinde bulunan böcek larvalarını kolayca tespit eder ve orta parmağıyla onları çıkarıp afiyetle yer.

 

KIRMIZI DUDAKLI YARASA BALIĞI

kırmızı dudaklı yarasa balığı ile ilgili görsel sonucured lipped batfish gif ile ilgili görsel sonucu

Dudaklarına kırmızı ruj sürmüş de gezintiye çıkmış gibi görünen balığımız Galapagos Adasının civarlarında görülmüş bir Yarasa balığı türüdür. En ilginç bir diğer özelliği ise sahip olduğu yüzgeçleri, suda süzülmek için değil de zeminde yürümek için kullanıyor olması.

 

DENİZ GERGEDANI (NARVAL)

narvals gif ile ilgili görsel sonucu

Deniz gergedanları sosyal varlıklardır ve topluluk halinde yaşarlar. Deniz memelisi olan bu canlılar, denizlerin tek boynuzlu atları olarak anılırlar. Ancak o boynuz olarak düşündüğümüz şey kocaman bir diştir. Bu dişin aslında bir çeşit duyu organı olduğu düşünülüyor. Çünkü topluluk içindeki erkek narvallerin sürekli olarak “diş tokuşturma” adı verilen bir davranış sergiledikleri görülmüştür. Bunun sonucunda da bu davranışın aslında bir nevi haberleşme hareketi olduğu  kanısına varılmıştır.

PÜSKÜLLÜ GEYİK

tufted deer gif ile ilgili görsel sonucu

İsmini alnındaki siyah saç tutamlarından alan bu geyik türünün; Çin’in güneyinde, Hindistan ve kuzey Myanmar’da yaşam sürdüğü bilinmektedir. En dikkat çekici özelliği tüylerinden çok, fazlaca uzamış dişleridir. Bu dişlerini sanıldığı gibi kendini koruma amacıyla kullanır.

Erkek geyikler, bölgelerini korumak için -pek görünmese de- kafasındaki küçük boynuzlar ve uzun dişleri ile birbiriyle mücadeleye girerler. Ancak maalesef insan ırkına karşı bu hayvanlar da savunmasızlar. Eti ve kürkü için avlanılan bu hayvanların popülasyonu yavaş yavaş azalmakta ve nesli tükenen hayvanlar listesinde yakın tehdit olarak sınıflandırılmaktadır.

İlgili Yazı:  Doğanın Bağrında Bir Adam: Halil Denizli ile Söyleşi

irrawaddy dolphin ile ilgili görsel sonucu

IRRAWADDY YUNUSU

Katil balina türleri ile ilgili genetik olarak daha yakın olan bu canlılar Güney ve Güneydoğu Asya’daki kıyı bölgelerinde ve üç nehirde bulunurlar. Diğer türlere göre karaya daha yakın yüzen bu yunuslar küresel ısınma ve yanlış avlanma nedeniyle nesli tükenmekte olan hayvanlar arasındadırlar. O kadar sınırdalar ki, son sayılarının 78 ile 91 arasında olduğu düşünülüyor. 

 

 

MALEZYA UÇAR MAKİSİ

Ä°lgili resimİsminin aksine uçamayan sadece yüksek ağaçtan, alçak ağaca süzülme hareketi yapabilen bir memeli hayvan türüdür. Kolları arasında ‘patagium’ denilen bir deri flebi ve vantuz gibi yapışkan ayakları vardır. Bu sayede süzülme hareketini kolaylıkla yapıp yere neredeyse hiç değmiyorlar. Ayrıca patagium aynı zamanda yavruları için de bir nevi kese görevi görüyor.

Bu canlılar Güneydoğu Asya’nın ılıman ormanlarında, yüksek ağaçlardaki oyuklarda yaşamını sürdürmektedirler. Süzülme yeteneklerinin yanı sıra bir de benzersiz diyebileceğimiz ince, uzun ve birbirine yakın dişlere sahiptirler. Bu özellikleri hem beslenmede hem de kürklerindeki parazitleri temizleyip, taramada çok yardımcı oluyor.

 

THE VOGELKOP SUPERB BİRD-OF-PARADİSE

Çoğu türde olduğu gibi sadece erkeği bu muhteşem güzelliğe sahiptir. Yine diğer türlerde olduğu gibi bu güzelliği karşı cinsi etkilemek için kullanırlar. İsminin tam Türkçe karşılığı olmayan bu kuş türünün erkeği, önce dal ve yaprakları kullanarak özenli bir şekilde dans pistini hazırlar. Sonrasında kendine özgü sesli çağrı yaparak dişisini o alana çeker. Daha sonra ise sırasıyla göğüs zırhı adı verilen mavi tüylerini ve başının çevresinde bulunan siyah tüyleri kabartarak dişisi karşısında, sağa sola zıplamalı, etrafında dönmeli, etkileyici dansına başlar. Bu dans sırasında, kanatların ani hareketi ile yapılan bir dizi tık sesi de üretebilir. Bu türde alışılmadık bir biçimde dişiler, erkeklere göre çok daha azdır. Bu yüzden erkekler arasındaki rekabet son derece şiddetlidir.

the vogelkop superb bird-of-paradise GİF ile ilgili görsel sonucu

 

PEMBE PEYGAMBER DEVESİ

orchid mantis ile ilgili görsel sonucuMalezya’da yaşam süren bu güzel böcek, orkideye benzerliği ile dikkat çekiyor. Hatta bu özelliği sayesinde evcil hayvan olarak da çok fazla tercih ediliyor. Doğal yaşamında, görünüşünden dolayı kendini çiçek olarak kamufle edebiliyor. Bu sayede diğer hayvanlardan korunurken aynı zamanda yanına gelen böceklerle de beslenip, yaşamını devam

İlgili Yazı:  Sadece Kedi Sahiplerinin Anlayacağı 9 Şey

ettiriyor.

Bu türün ilginç özelliklerinden bir diğeri de erkek ve dişilerin arasındaki boyut farkıdır. Yetişkin bir dişi 6-7 cm uzunluğundayken, yetişkin bir erkek ise sadece 2.5 cm’dir. Erkek bu kadar küçük olduğu için, dişiden çok daha çabuk olgunlaşır. Yani bir dişi yetişkin hale gelene kadar, erkek yaşlanmış olur. Ayrıca boyut farkından dolayı, dişilerin erkekleri yediği de görülüyor.

Erkek ve dişiler görünüş yönünden de farklılık gösterir. Erkek, pembe-turuncu gövdeye ve beyaz kanatlara sahiptir. Dişi ise ortama bağlı renk değiştirebilir. Erkeğin sırtında, kahverengimsi; dişinin sırtında ise yeşil bir nokta vardır.

 

DUMBO AHTAPOTU

Ä°lgili resimYeni Zelanda, Avustralya, Monterey Bay, Kaliforniya’da yaşayan bu küçük ahtapotlar, okyanusun yaklaşık 4000 m derinliğinde, çok soğuk suda ve güneş ışığı olmadan yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu yüzdendir ki haklarında çok fazla bilgi yoktur.

En dikkat çekici özellikleri şüphesiz ki kulakları andıran minik yüzgeçleridir. Bu yüzgeçleri yavaşça çırparak hareket eder ve kollarını da kendilerini yönlendirmek için kullanırlar. Yarı saydam ve jölemsi bir yapıya sahiptirler.

Dumbo Ahtapotu da, tüm diğer şemsiye ahtapotları gibi kollarının arasında deri ağına sahiptir. Bu deri bağı, kollarını açıp kapatırken onlara tıpkı bir şemsiye görünümünü verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The following two tabs change content below.

Fatma Kalka

"İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz." İnstagram'dan takip et: @lfatimakl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir