Kapat

Doğumuna Ramak Kalmış 18 Sevimli Hayvan

Anasayfa
Pet Haber Doğumuna Ramak Kalmış 18 Sevimli Hayvan

Annelik hiçbir kurala bağlanmayan ve tüm canlı türlerinde genlere kodlanmış dizilimlerle hareket edilmesini sağlayan, yaşamın devamlılığı için gerekli olan en temel içgüdülerimizden biri belkide. Anne olmadan fizyolojik ve psikolojik olarak hazırlık yapılmasını sağlayan hamilelik dönemi tüm canlı türlerinde farklı sürelerde tamamlanıyor. 20 günde gebeliği sonlanan hamsterlarla kıyaslanınca 9 ay uzun bir süre gibi gelsede 2 sene gebelik süresi olan filleri görünce sevinmiyor değilim insanlık adına:)

20 günlük gebelik sürecini tamamlamak üzere olan bir hamster.

Genellikle çoğul gebelikleri olan kedilerin gebelik süreleri 60 gün civarıdır. Bu kızımız halinden pek memnun değil belli ki! 🙂

Durumunu kabullenmiş bir anne ve usg den görünen bebeleri:)

Hamileliğin tüm şımarıklığıyla poz veren bir annemiz.  Köpeklerdede ortalama 60 günlük bir gebelik süresi vardır. Ve köpeklerde çoğul gebelikleri olan hayvanlardır. Yani birken 6-7 tane köpeğiniz olabilir:)

Kanguruların ortalama 30 gün kadar gebelik süreleri vardır ancak tam oluşmamış şekilde olan yavru bu süre sonunda anne rahminden çıkmakta ve annesinin kesesine tırmanmaktadır. 2-3 ay anne memesini hiç bırakmadan beslenir. Sonrasında ara ara keseden çıksa bile 1 yaşını tamamlayana kadar zamanını çoğunu kesede geçirmekte ve beslenmesini anne memesinden sağlamaktadır.

Orangutanlarda insanlar gibi 260-270 gün gibi sürelerde doğum yapmaktadırlar.

220 günlük hamilelik süreleriyle ayılarda sabırlı hayvanlar arasında yerlerini almışlar.

Gebelik her canlıda güzel ama bazılarına ayrı bir sevimlilik kattığı inkar edilemez. 150 günlük hamilelik serüveninin sonunda dilerim kendisi kadar sevimli bir yavrusu olur.

Hareket etmesi gün geçtikçe zorlaşan bir başka hayvanda inekler olsa gerek. Devasa göbekleriyle 280 günlük hamilelik süreçleri yorucu olsada bizim bile buzağıları görünce içimiz eriyor.   

Eşek sıpaları 365 günde bu sevimli hallerine ulaşıp dünyaya gelmekteler:)

İlgili Yazı:  Şanslı'nın Hikâyesi: Eda Hanım ile Röportaj.

Eşsiz hayvanlar olan atlarda gebelik süresi 335 gün civarındadır.

110 gün kadar süren hamileliklerinde genellikle çoğul gebelik olan hayvanlardandır aslanlarda.

Ortalama 100 gün olan hamilelik süresinin sonuna yaklaşan ve belli ki fazlasıyla yorulmuş bir kaplan kızımız.

Kurtların gebelik süreleri 65 gün gibi diğerlerine nispeten daha kısa süredir.

Deniz canlılarından en uzun hamilelik süresine sahip olan balinalar ortalama 15 ay kadar gebelik yaşamaktadırlar.

15-18 aylık hamilelik süreleriyle devasa hallere ulaşabilen bir başka hayvanda gergedanlardır.

Uzun bacakları nedeniyle normal zamanlarda bile su içmesi zor olan zürafalar 435 gün gibi uzun bir gebelik döneminde oldukça zor zamanlar geçiriyorlardır muhtemelen.

Listenin en sonunda 665 gün gibi bir süreyle gebelikte açık ara önde olan filler var. En çok sevdiğim hayvanların başında gelir filler.

DİĞER TÜM CANLILAR GİBİ FİLLERİDE  SADECE DOĞAL ORTAMLARINDA GÖREBİLMEYİ UMUYORUM. İNSANLAR TARAFINDAN KULLANILMADIKLARI, YAŞAM HAKLARININ YOK SAYILMADIĞI GÜZEL ZAMANLAR…

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir