Kapat

Dogo Argentino (Arjantin) Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı

Anasayfa
Köpek Dostlarımız Dogo Argentino (Arjantin) Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı
dogo-argentino-kaç-yıl-yaşar

İlk olarak 1920 yılında Arjantin’de bekçilik görevini üstlenmek için yetiştirilmiş, domuz avcısı olarak kullanılmış bir köpek ırkıdır. Oldukça zeki, çocuklarla iyi anlaşırlar. Kendisine rahatsızlık verecek kişilere saldırgan tavır sergileyebilir.
Diğer köpek ve hayvanlarla iyi anlaşamazlar. Yurtdışında asker ve polislere yardımcı arama-kurtarma ekibinde yer alan bu ırk, koruma köpeği olarak oldukça başarılıdır.

[toc]

Dogo Arjantin Karakteri

Sahibine karşı oldukça uysal ve sadık olan Dogo Arjantin köpekleri, kendisine veya sahibine karşı tehdite karşı son derece agresifleşebilir. Melezlenerek oluşturulan bir ırk olduğu için bazı genetik kusurlara sahiptir. Ailesine inanılmaz bağlılığı ile bilinirler.
Çok güçlü bir ırk olduğu için fiziki olarak güçlü birisi tarafından sahiplenilmesi önerilir. Dogo Arjantinler köpek dövüşlerinde en çok kullanılan köpek ırkıdır. Asla buna izin vermeyin, yapmayın, yaptırmayın.
Köpek Dövüş İhbar: Doğa Koruma ve Milli Parklar ((0312) 207 60 61) / Jandarma(156) / Polis İhbar Hattı (155)
Kısa tüylüdürler. Tüy bakımı olarak pek uğraştırıcı değillerdir. Haftada bir kez taranması yeterli olacaktır. Maalesef güçlü bir olduğu için köpek dövüşlerinde kullanılıyorlar aman bu konuda böyle bir düşünceye girmeyin çok yazık oluyor bu hayvanlara köpeğin sahibi ne ise oda o karaktere bürünüyor. Zeki, oyuncu, cesur, ailesine sadık karakter özellikleri ile bilinmektedir. İstemediği şeyleri yaptığınızda saldırganlaşabilir.
Hayvan barınaklarından bu melekleri sahiplenebilirsiniz. İstanbul’daki Hayvan Barınakları için buraya tıklayabilirsiniz.

Dogo Arjantin Bakımı

Dogoların kısa tüylü olmaları sebebi ile bakımları oldukça kolaydır. Tırnak bakımlarını aksatmamak köpeğinizin rahat yürümesi için önem arz eder. Dogoların ise tırnakları hızlı uzar bu sebeple tırnak bakımını aksatmayın. Tüy dökmeyi az, orta, çok diye ayıracak olursak dogolar orta derece de tüy dökerler. Salyaları ise yok denecek kadar azdır hatta ağızlarında salya görmeniz zordur. Günlük bir saatinizi ayırmanız ve parka, dışarıya çıkarmanız gerekmektedir.

İlgili Yazı:  Bahçede Köpek Beslemek

Buraya tıklayarakta mihav isimli sitedeki dogo argentino köpek cinsi konusuna gidebilirsiniz.

Dogo Arjantin Eğitimi

Saldırma olasılığı yüksek olduğundan profesyonel bir eğitim şarttır. Ortalama bir eğitim ile otur, kalk, pati ver gibi eğitimleri yaklaşık bir aylık süre içerisinde öğrenecek kadar zeki hayvanlardır. Dogo Arjantinlerin canavar, saldırgan olduğunu asla düşünmeyin mükemmel bir eğitim ile tamamen uysal bir dogo’ya sahip olabilirsiniz. Siz ona saldırgan olmayı öğretirseniz saldırganlaşacaktır. Şefkât ve sevgi verirseniz uysal bir köpek olacaktır.

Dogo Arjantin Apartman Hayatına Uygun mu?

Büyük ırk bir köpeğin apartman hayatına uygun olmasının imkânı yoktur. Bahçeli bir eve sahip değilseniz Dogo Arjantin köpeğini sahiplenmeniz, köpek açısından rahatsız edici bir durum olacaktır. İstediği zaman enerjisini atamadığı bir alanda yaşamak istemeyecektir ve rahatsız olacaktır. Enerjisini atabileceği bir bahçeli ev onun için en sağlıklısı olacaktır.

Dogo Arjantin Kaç Yıl Yaşar?

Bakım ve beslenme önerilere uyularak bakılmasına özen gösterildiğini varsayarak 10-12 yıl yaşadığı bilinmektedir.

Dogo Arjantin Beslenme Önerisi

Çoğu dogo arjantin köpek ırkının tavuğa alerjisi vardır. Bu yüzden profesyonel mamalar ile beslenmesi şarttır. 18 aylık olana kadar vitamin kullanılması kemik gelişimi açısından önerilmektedir. Vitamin konusunda asla internetten bilgi almayın çoğu pazarlamacı insanlar dadanmışlar araştırırken bunu anladık 🙂 En doğru vitamin tercihini veteriner hekiminiz önerecektir.

Dogo Arjantın Köpeği Temel Yapısı ve Irk Standartları

Irk standartları için Türkiye Dogo Argentino Derneğinin sayfası en doğru bilgiyi veriyor bizlere. Bu konu hakkında buraya tıklayarak dernek sayfasındaki ırk standartlarına gidebilirsiniz.

Genel Köpek Irkı İncelemesi

Boyut & Ağırlık BÜYÜK
Genel Irk Boyutu BÜYÜK
Erkekler de Boyu: 62 ile 68cm arasında
Dişiler de Boyu: 60 ile 65cm arasında
Erkeklerde Kilo: 42-48kg
Dişilerde Kilo: 34-38kg
Tüy Özellikleri: Kısa Tüylü, Düz Tüy, Tek tabakalı, Parlak ve İpeksi
Fırçalanma İhtiyacı: Haftada birkaç kez fırçalanma ihtiyacı vardır.
Traş ve Banyo İhtiyacı: Yok
Tüy Dökümü: Orta Derecede
Renkleri: Beyaz
En Uygun Yaşam Alanı: Bahçeli bir ev.

The following two tabs change content below.

BURAK ERK

Volunteer Crew
Pativer.net | Türkiye’nin dört bir tarafından hayvanseverler tarafından oluşturulan ”sivil toplum kuruluşudur.”
İlgili Yazı:  En Kolay Eğitilen Köpek Cinsleri

“Dogo Argentino (Arjantin) Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı” üzerine 3 yorum

  1. Tolga Bey says:
  2. Stephennut says:
  3. Emirhan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir