Kapat

Doğal Hazinemiz ve Milli Varlığımız: Van Kedisi

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Doğal Hazinemiz ve Milli Varlığımız: Van Kedisi

Van kedisi, ismi itibariyle hem güzel coğrafyamızın en önemli temsilcilerinden hem de ait olduğu bölgeyi tüm dünyaya adıyla duyuran nadide bir türdür. Ülkemizin hazinesi olan bu tür adından da anladığımız gibi Türkiye’nin doğu bölgesi Van Gölü çevresinde yaşarlar. Dinazorları alt edip bu günlere gelebilmiş bu cevval canlılar bakalım Van Gölü çevresine nasıl gelmiş?

Efsaneye göre Nuh’un gemisi Ağrı Dağı’na iner. Van kedisi de yüzerek bu çevreye gelir. Zor ve çetin şartları olan bu bölgeye hemen ayak uydurur. Van kedileri mevsimlik tüy değişimleri ile sıcak soğuk farkını en aza indirerek yaşarlar. Kış mevsimi gelip de her yer karla kaplandığında pamuktan bir yumak olurlar. Her yanını ipeksi tüyler kaplar. Kuyruklarındaki tüyler daha yoğundur. Yaz mevsimi gelip de hava kavurucu sıcaklara ulaştığında o güzelim tüyler dökülür. Ne kadar güçlüler değil mi?

O güzel kürklerinden bahsedelim. Van kedilerinin öncelikli pamuk gibi bembeyaz tüyleri vardır. Bu tüyler üzerinde farklı bir renk noktalar olabilmektedir. Bu noktalar İslam ve Yahudi inancına göre kutsallıkla bağdaştırılır.

Van kedileri en nadide domestik hayvanlardandır. Kediler içinde de özel bir yeri vardır. Suyu çok seven bu canlar sizi bolca şaşırtır. Suya doğru gitmesi her zaman susadığı ya da sıcakladığından değil aksine yüzme zevkindendir. Duşta size eşlik edebilecek kadar severler.

Yüzde 2-3 oranı dışında sağırlık yaygın görülür. Diğer türlere göre daha kaslıdır ve cüssesi daha büyüktür. Avcılığı ise yüzme becerisinden sonra gelir. Bu konuda meşhurdur Van kedileri. Evde sinek, fare, börtü böcek düşmanı en güçlü yardımcıdır.

Oldukça akıllı ve oyunbaz olan Van kedileri şahane uyku arkadaşlarıdır. Kucak sevmezler. Seyahat etmeleri pek tavsiye edilmez. Bu konuda veterinerinize danışmadan yola çıkmayınız. Tüy dökme dönemlerinde günlük tarama ile onu rahatlatabilirsiniz.

İlgili Yazı:  Kedi Sahiplendim 202

Farklı göz renkleriyle birlikte güzellikleri fark edilen bu canlılar milenyum çağında istilacılar tarafından bolca rahatsız edildiler. Van kedisi ilk defa 1955 yılında İngiltere’ye ve ardından 1970li yıllarda Amerika’ya geldi. The International Cat Association bu cinsi 1988 yılında tanıdı. Nesli tükenmekte olan ya da melezleşme yolunda giden bu canlılar şu an koruma altındadır. Van’da özel evleri vardır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüs içinde ve Van Kalesi yakınında bulunan Kedi Evlerinde sergilenirler. Neslin devamı ve melezleşmenin önüne geçmek için bizler de elimizden geleni yapmalı ve satışına her ortamda engel olmaya çalışmalıyız.

Kendi Objektifimden Van Kedisi…

van-kedileri van-kedisi van-kedisi-bilgi van-kedisi-ozellikleri

Sevgiler…

The following two tabs change content below.

Yasemin Bağçeli

Pativer.net Editörü. İnstagramdan takip et! : @yaseminbagceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir