Kapat

Doberman Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı

Anasayfa
Köpek Bakımı ve Sağlığı Doberman Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı

  Doberman deyince bende akan sular duruyor sanırım. Asaletleriyle ünlü dobermanların dünyasına hazır mısınız?

Kökenleri yüzyılı aşkın bir süre öncesine ve Almanya’ya dayanmaktadır. Danua, Alman kurdu ve Rottweiler karışımı bir ırk olduğu tahmin edilmektedir.

Yaygın olarak kızıl ve siyah renktedirler. Erkekleri dişilerine oranla biraz daha iri olmalarıyla birlikte boyları 60 – 75 cm, kiloları ise 30 – 45 kg arasındadır. Ortalama ömürleri 13 – 14 yıl civarındadır. Muazzam bir vücut yapısına sahiptirler. Hem zarif hem keskin ve kaslı hatları onlara aşırı asil bir görüntü sağlamaktadır.

Huylarının tam olarak görüntüleriyle bire bir uyuştuğunu çok net ifade edebilirim. Tam da kendinden emin, dik duruşlarından anlaşılacağı üzere inanılmaz derecede atik ve korkusuzdurlar. Bu yapıları maalesef ki insanların onlara önyargılı yaklaşmalarına sebep olmaktadır. Hatta haklarında yaşları ilerledikçe beyinlerinin büyüyüp kafataslarına sıkıştığından dolayı çok daha saldırgan hale geldikleri dedikoduları bile çıkmıştır. Lütfen itibar etmeyin, şehir efsanesinden başka bir şey değildir. (Unutmayın kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır!) Oysa dobermanlar sahiplerine ve tüm aileye karşı sevgi doludurlar. Fakat sahiplerini kendi seçtiklerini söylersem yanlış bir yorumda bulunmuş olmayacağımı düşünüyorum. Çünkü zekaları ve hafızalarıyla ünlüdürler. Hoşlanmadıkları anıları asla unutmayacaktırlar. Bu yüzden bir dobermanın sizden hoşlanıp hoşlanmaması itaat edip etmeme kararını oldukça etkileyecektir. Fazlasıyla atik, cesur ve zeki olan bu türle hayvan bakımında henüz tecrübesiz olan insanların uygun iletişimi kurmaları açıkçası pek mümkün değildir. Doberman mutlaka onu iyi anlayan ve tüm gereksinimlerini eksiksiz yerine getiren birini isteyecektir yanında. Sağlam bir bağ kurulduktan sonra bekçilik ve güvenlik konularında üstlerine yoktur. Enerjileri ve dikkatleri asla tükenmez.

Soğuğa pek dayanıklı olmadıklarını söyleyebiliriz. Ev köpeği olmaktan ziyade bahçe köpeği olmaya çok daha uygundurlar. Fakat muhakkak soğuk havalarda onları koruyacak önlemleri almış olduğunuzdan emin olmalısınız. Günlük yürüyüş ve egzersizlerine gerekli zaman ve özeni gösterirseniz ev köpeği olmalarını da sağlayabilirsiniz yine de bahçede olmaktan daha fazla keyif alacakları su götürmez bir gerçektir.

İlgili Yazı:  Toy Poodle Köpek Cinsi Hakkında Bilgiler

Yapıları gereği beslenme düzenleri ekstra bir özen gerektirir. Kesinlikle kaliteli besinlerle beslenmelidirler. En sağlıklı yol beslenme düzenlerini oluştururken veteriner tavsiyeleriyle hareket etmenizdir. En yaygın yaşadıkları rahatsızlık mide dönmesidir. Bu rahatsızlığın temel sebebi aşırı yemek yemesinin ardından çok hareketli aktivitelerde bulundurulmasıdır. Anlaşıldığı üzere bakımı ve eğitimi mutlak bir özen ve sabır gerektirir ve bir dobermana sert tavırlarda bulunmak yapacağınız en büyük hatadır. Hiçbir olumsuz tavrınızı unutmaz ve asla affetmez. Birçok insanın dobermanla iletişim sorunu yaşaması onların korkulan bir tür haline gelmesine sebep olmuştur. Oysa aksine iletişim sağlandığında sadakatleri ve bağlılıkları gerçekten büyüleyicidir.

Fiziksel bakımları duygusal gereksinimlerinin tersine aslında oldukça kolaydır. Tırnaklarının kısa tutulması önemli bir konudur. Onun dışında kısa tüylü olduklarından pek taranma ihtiyaçları yoktur. Tüy döktükleri dönemlerde ölü tüyler eldiven yardımıyla temizlense yeterlidir.

  Çok yaygın olarak kulaklarının ve kuyruklarının kesiliyor olması konusuna gelecek olursak, insanların tamamen kendi egolarını tatmin etmek adına, daha estetik görünmeleri ve daha saldırgan davranışlar sergilemeleri amacıyla gerçekleştirdikleri bu eylem tam anlamıyla bir vahşettir! Lütfen tıbbi gereksinim arz etmeden nasıl ki kendi organlarınızın kesilmesini istemeyecekseniz hayvanlara da bu eziyeti hak görmeyin! Onlar sarkık kulakları ve uzun kuyruklarıyla zaten fazlasıyla güzeller.

  Mutlu ve bol patili günlere..

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..
İlgili Yazı:  Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğiniz Kış Hazırlıkları

“Doberman Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı” üzerine 6 yorum

 1. Fredy says:
 2. mustafa says:
 3. isim says:
  • İrem Akgül says:
   • Zeydan says:
    • İrem Akgül says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir