Kapat

Denemekte Fayda Var: Kediler Eğitilebilir Mi?

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Denemekte Fayda Var: Kediler Eğitilebilir Mi?
Kedi-Eğitimi-Nasıl-Verilir

Evini kediler ile paylaşanların  sanırım ilk sorunları  fazlasıyla başına buyruk olan sevimli dostlarımızın eğitimi için neler yapılabileceği…

Kedilerin eğitilmeyi reddettiği söylenir, kısmen de doğrudur. Önemli olan nokta şu ki: Kedilere, istediklerinizi yaptırabilmek için eğitim veremezsiniz.
Kedi eğitimi, ancak yapmasını istemediğimiz bazı hareketlerinin engellenmesi olabilir.
Köpeklerde uygulanan yöntemlerin işe yaramamasından dolayı kedilerin eğitilemediği düşünülür ancak farklı yöntemlerle kısmen de olsa başarılı olunabilir.

Kediler, köpekler kadar sosyal canlılar değillerdir. Köpekler evcilleşme süreçlerinde hep insanlar ile birlikte bulunmuşlar avcılık, savunma gibi amaçlar ile kullanılmışlardır. Fakat kediler, yalnız avcılardır. Hatta pek çok kedi sever, kedilerin halen daha evcilleşmemiş olduğunu, esasında vahşi doğadaki kuzenleri ile benzer ruh hali ile yaşadıklarını söylerler. Belki siz de kedilerin, bizleri sahipleri olarak görmediğini ve sadece bizimle birlikte yaşamayı kabul ettiklerinin farkındasınızdır 🙂

kedi-egitimi-hakkinda-bilgi

Birinci Şart: Kedinizi İyice Tanıyın

Kedinizi eğitmenin birinci şartı onu tanımak ve anlamaktır. Kedinizin istemediğiniz bir hareketi ısrarla yapmasının büyük olasılıkla çok basit bir nedeni vardır. Mesela, her gün aynı çiçeğe zarar veriyorsa, çiçeğin yerini değiştirmeniz sorunun hemen çözülmesini sağlayabilir. Kediniz hep aynı dolaba giriyorsa, belki de onun saklanıp kafa dinleyeceği bir yere ihtiyacı vardır. Dolaplara girmesini istemiyorsanız güzel bir kedi evi veya kuytu bir köşe sağlayarak anında bu huyundan vazgeçmesini sağlayabilirsiniz

Asla Ceza Vermeyin

Kedilerin ceza kavramını anlamayacakları ilk bilmeniz gereken şeydir. İyi davranışın teşvik edilmesi kedi eğitiminde asıl noktadır. Acı eşikleri çok yüksek olduğu için sizin uyguladığınız davranışlara dayanabilecek ancak davranışıyla ilişkisini kuramayacaktır. Bu durum sadece sizden korkmasına, ruh halinin bozulmasına istemediğiniz davranışları daha sık yapmasına neden olacaktır.

Üç kuralı aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor: saygı, pekiştirme, ödül.

Öncelikle saygılarını kazanmanız gerekir. Bir ‘kedi dostu’ olduğunuzu gösterecek şekilde davranmanız gerekli ve önemlidir.  Mesela kedilerin dik dik bakılmasından hoşlanmadığını ya da ani seslere ve hareketlere tahammül edemediğini biliyor muydunuz?

İlgili Yazı:  KEDİ MURO İÇİN ADALET!

Kedi eğitiminde esas düşünce “kedimin yapmaması gereken şeyleri yasaklamalıyım değil kedimin yapmasını istediğim davranışları pekiştirmeliyim” olmalıdır. Doğru davranışı yaptığında kedinizi ödüllendirmeli ve bu hareketleri tekrarlamasını sağlamalısınız. Bu şekilde doğru davranışları yaparak yanlış olanlardan vazgeçecektir.

Pekiştirme tekrarlama ve tutarlılığı ifade etmektedir. Özellikle yavru kedinizde yapmasını istemediğiniz davranışı gördüğünüzde her zaman sakin ve kararlı şekilde hayır demeli, teşvik etmek istediğiniz bir davranışı ise her zaman büyük bir coşku ile karşıladığınızdan emin olmalısınız.

Pekiştirme için ödül kullanmak istediğinizde iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlki sizin sevgi ve takdiriniz diğeri ise ödül bisküvileridir.

Kedilerin çoğu kucağa alınmaktan hoşlanmaz ve yavru kediniz küçüklükten kucağa alınmaya daha kolay alışacaktır. Ancak pek çok kere farkında olmadan olumsuz davranışları pekiştirmeye neden olabilirsiniz. Örneğin kediniz kucağa alınmak istemediği için çırpınmaya başlar ve siz onu yere indirirseniz kediniz çırpınarak kucaktan inebileceğini öğrenir. Onu sıkmadan, canını acıtmadan kucağınızda tutup sakinleştirmeniz, bol bol övmeniz ve sonrasında kucağınızdan indirmeniz gerekmektedir.

kedi-egitim

İçgüdülerini Köreltmeyin

Bir başka önemli konu tırmalamadır. Kedinize tırmalamamayı öğretebilir misiniz? Hayır! Çünkü kediler tırmalayı severler.  Sevmekten öte kaslarının uzaması ve doğal bir bölge belirleme şeklidir. Eğer mobilyalarınız için endişeleniyor iseniz tırmalama davranışı için bir yönlendirme yapmanız gerekmektedir. Tırmalama tahtaları bu sorunun çözümü için üretilmiştir. Tırmalama tahtası etrafında kedinizle oyun oynayın ve tırmalama tahtası ile oynadığında onu ödüllendirip bol bol övün. Eğer mobilyaları tırmalar ise bu eşyayı kokusu ile işaretleyecektir, koku giderici bir ürün kullanmanız tekrar gelmesini engelleyebilecektir.

Oyun esnasında ısırmakta doğal bir kedi davranışıdır. Yavru kediniz oyun esnasında ellerinizi ısırır iseoyunu hemen bitirin. Ellerinizi asla aniden çekip kurtarmaya çalışmayın. Çünkü bu hareket oyunu daha eğlenceli hale getirecektir.

İlgili Yazı:  Evcil hayvan sahiplenme ve sahiplendirme hakkında bilinmesi gerekenler

Açık kapılardan, pencerelerden kaçma huyu varsa eğer sakın onu bu davranışı için kızmayın veya cezalandırmayın. Aksine eve döndüğünde onu reddedemeyeceği bir şeyle ödüllendirin. Eve geri gelmek için çok kuvvetli bir nedeni olmalıdır. Çok sevdiği bir yiyecek bu ödülde iyi bir seçenek olacaktır. Ancak ödül olarak yiyecek seçecekseniz yemekten sonra dışarı çıkmamasına özellikle dikkat edin.

kedilere-egitim-verilir-mi

Sinirlendiğini Anlamanız Gerekir

Kediler sinirlendiklerini belli etmek için bazı uyarı işaretleri verirler. Bu nedenle kedinizi iyi tanımalı ve vücut dilini okumaya çalışmalısınız. En basit hareket örneğin kediler sinirlendiklerinde kulaklarını arkaya yatırır, gözlerinizin içine dik dik bakar ve kuyruklarını hızla sallamaya başlarlar.

Her canlı için geçerli olan esas nokta sevgidir. Kedinizi eğitmeye çalışırken asıl unutmamanız gereken nokta sevmeniz gerekliliğidir. Burada  bahsettiğim bazı ufak detaylar işinize yarayabilir ancak asla unutmamanız gereken tek nokta sevginizi her zaman hissetmeleri gerektiğidir.

Bol patili ve mırıldamalı günler dilerim.

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir