Kapat

Çocuklar İçin Kitap Önerimiz: Küçük Kara Balık

Anasayfa
Film/Kitap Öneri Çocuklar İçin Kitap Önerimiz: Küçük Kara Balık

Konusu,

Denizin en derin sularında yaşayan yaşlı bir balığın, 12.000 çocuğu ve torununa anlattığı öyküde, bir ırmakta yaşayan küçük kara balığın, çevresindeki bütün baskılara, tutucu düşünce yapısına karşı, denize, özgürlüğe ulaşma çabası, karşılaştığı zorluklara karşı direnerek yaşamı pahasına amacına ulaşmasını ve geride kalıp onu engellemeye çalışan bütün balıklara yol gösterici olması anlatılmaktadır.

Çocuklar için yazılan bir masal kitabı olmanın ötesinde, adalet, eşitlik gibi kavramları ve sorgulama gücünü ortaya çıkaran bir başyapıt sayılan eser; İranlı yazar Samed Behrengi’nin bir yapıtıdı olup masal türüdür.

Kullanıcı adımdan da anlaşılacağı gibi Küçük Kara Balık kitabının yeri benim için çok ayrıdır. Çocuk kitabının nasıl yasaklanmış olabileceği benim için ne kadar komik bir durum olsa da; anlatılanlar çocuk ve yetişkin bireyler için düşündürücü ve cesaret verici olmasından dolayı İran gibi ülkedeki rejimin neyden nasıl korktuğunu gözler önüne seriyor. Hiçbir şey bilmeden de sırf hayallerinin süslediği dünyaya varabilmek için yola çıkan Küçük Kara Balık bu yolculukta kimi zaman sadece kendisi savaşırken kimi zaman hiç tanımadığı karakterlerin yardımıyla olayların üstesinden gelmiştir.Günümüzde ne kadar tehlikeli olsa da yeni tanışılan birine güvenebilmek ya da tek başına neleri başarabileceğini bilmeden yola çıkmak; çocuklarımız için yeni dünyaya  adım atmak demektir.Yeni arkadaşlıklara karşı kötü bir ön yargı olmadan tanışmak onlarla yeni hayal kurmak demektir.

Yaşlı balık Kara Balık’ın hikayesini torunlarına anlatırken küçük balıkların  nasıl bir heyecanla hikayenin sonunu bekledikleri ve günün birinde Küçük Kara Balık gibi cesaretlerinin olup olmayacaklarını hayal etmeleri aslında bizim çocuklarımızın sorgulaması gereken soruları gözler önüne sunuyor. Kimi için belki bir cesaret unsuru olurken kimi için sadece hayal dünyasında yolculuk edebilmesi bile çocuklar ve bizler için güzel ve zamanın ötesinde düşünceler içeren bir kitap.

İlgili Yazı:  Hayvan Çiftliği / Kitap Önerisi

Kitapta 12.000 küçük balıktan sadece biri yeni dünyayı düşlüyor, denize açılıp açılamayacağını merak ediyor. Şuan ki neslimizde de en büyük sorun okuduklarını anlama sorgulama yeteneğini yeniden kazanmalarını sağlamak. Eğitimimiz ne kadar ezberci olursa olsun; kendimiz için çocuklarımız için çevremiz için her zaman okumalı okumalı ve okumalıyız…

Haruki Murakami‘nin ir sözüyle yazımı sonlandırmak istiyorum. “Eğer sadece herkesin okuduğu kitapları okursanız, sadece herkesin düşündüğü şeyleri düşünebilirsiniz.”

The following two tabs change content below.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir