Kapat

Chihuahua Köpek Hakkında Bilgi ve Bakımı

Anasayfa
Köpek Dostlarımız Chihuahua Köpek Hakkında Bilgi ve Bakımı
Chihuahua-hakkinda-bilgi-ve-bakimi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Chihuahua Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Türkiye’de oldukça ismini sık duyduğumuz Chihuahua küçük bir köpek ırkı ve kendisini dünyaya kanıtlamış bir Meksikalı.

Chihuahua Kökeni 

Chihuahua Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır. 1500’lü yıllarda Meksika’da ortaya çıkmış olsa da bu ülkeye Çin’den getirildiği düşünülmekte. Avrupa’ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarına doğrudur.
Chihuahua adını Meksika’nın aynı adlı eyaletinden aldığı düşünülmektedir.
Chihuahua (Şivava, kısaca Chi); yaşamdan sonra “hayatta yol gösterici” olduğuna inanılan bu nedenle ölü ile birlikte gömülen Güney Amerikalı ‘Techichi’ ve tüysüz, küçük Çin köpeklerinden üretilmiştir.
Bilinen bu türlere Taco Bell Chihuahua, ‘Ren ve Stimpy’den Ren ve 2007’de Guinnes Rekorlar Kitabına girmiş olan Ducky örnek olarak verilebilir.

Başka köpeklerle ve kedilerle hiç bir sorun olmadan yaşarlar. Özellikle kendi cinsleri ile iyi geçindikleri gözlemlenmiştir. Saldırganlığı önlemek için daha küçük bir yavruyken sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Küçük çocuklar bu cins köpekleri oyuncak olarak görebilirler, bu nedenle yapacakları hareketler köpeğin kızmasına ısırmasına neden olabilir. İyi eğitim almayanların 12 yaşından küçükler ile yalnız bırakılmaları önerilmez.

Chihuahua(Şivava) süs köpeği (süs köpeği olarak adlandırılmaları ne acı) kategorisinde yer alan bir köpektir. Oldukça küçük bir cinstir. Göz rengi olarak kahve açık ve sarı renkte gözleri bulunmaktadır. Tüy yapıları kısa ve uzun tüy olarak farklılık göstermekle beraber kahve, sarı ve gümüş rengi gibi renk çeşitliliğine mevcuttur.
Apartman hayatı için uygundur. Ancak soğuk havaları hiç sevmezler ve hemen titremeye başlarlar. Birçok köpek türü için kıyafet uygun olmasa da bu türe soğuk havalarda uygun bir kıyafet giydirilmesi onların konforu açısından uygun olabilir. Bu küçük köpekler kucakta taşınabilirler ancak yürümeleri onların sağlıklı ve zinde olmalarını sağlar.

İlgili Yazı:  Rottweiler Hakkında Bilgi ve Bakımı

Irk Boyutu: Küçük Boy
Yükseklik: Erkek 15 – 23 cm Dişi 15 – 23 cm
Ağırlık: Erkek 1 – 3 Kg Dişi 1 – 3 Kg
Ortalama Yaşam: 15-20 yıl
Diğer Adları: Cihao, Chiuahua, Çihao

Chihuahua

Chihuahua Eğitimi ve Tuvalet Eğitimi

Bu arkadaşlar minik olmalarından dolayı genellikle eğitime gerek görülmemesine rağmen eğitime oldukça heveslidirler. Tuvaletleri her geldiğinde dışarı çıkarıp ardından ona ödül vermeniz tuvalet eğitimini hızlandıracak ve daha çabuk tuvaleti dışarı yapması gerektiğini öğrenecektir. Bu uygulamadan sonra her tuvaleti geldiğinde kapıyı patilemesinden tuvaletinin geldiğini anlayabilirsiniz. Dışarı çıkarmak şart değil tabii evde bir gazeteye de olabilir. Önemli olan her tuvaleti geldiğinde nereye yapmasını istiyorsanız gösterin ve doğru yaptığında onu ödüllendirin. Çok yakın zamanda bu işi kapacaktır.

Chihuahua Bakımı

Uzun tüylüler için fırça ile düzenli taramak gereklidir. Diş ve tırnak bakımı diğer köpekler de olduğu gibi düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Çok çabuk üşürler bu nedenle sıcak bir ortamda bulunmaları gerekmektedir. Küçük burunları horlama ve hırıltıya neden olabilmektedir.

Chihuahua Karakter Yapısı

Akıllı, çevik, nazik ve bazen çok cesur olabilirler. Çok etkili olamasalar da genellikle sahiplerini korumaya çok heveslidirler. Enerjik yapıları ile dikkat çekerler.
Chihuahua’lar ilgi görmeyi de göstermeyi de çok severler.İnatçıdırlar ve çok kıskançtırlar. Kıskançlık duygularıyla ailelerine bağlıdır,yabancılara çok şüpheci yaklaşırlar etrafta yabancılar varken sahiplerinden gözlerini ayırmadan izlerler.
Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı tercih edebilirler. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir.
Chihuahua’nın diğer köpeklere saldırganlığının ve yabancılara karşı şüpheciliğinin kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekmektedir.

Chihuahua-kopegi

Chihuahua Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Petlerle Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma ve Oyun İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Eğitilebilirlik İyi
Koruma Özelliği Düşük
Irk Boyutu Küçük Boy
Boy:: Erkek 15 – 23 cm Dişi 15 – 23 cm
Ağırlık: Erkek 1 – 3 Kg Dişi 1 – 3 Kg
Ortalama Yaşam Süresi: 15-20 yıl

The following two tabs change content below.

“Chihuahua Köpek Hakkında Bilgi ve Bakımı” üzerine 1 yorum

  1. MelisaK says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir