Kapat

Bir Kediyle İlk Gün

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Bir Kediyle İlk Gün

Kedi Sahiplendiniz…

İşte o müthiş an. Bütün aile fertleri patili dostunuzun evi keşfetmesini meraklı gözlerle izliyor. Bir kedi sahiplendiğiniz için çok mutlusunuz ve onun bütün ihtiyaçlarını karşılamak için hazırsınız. Pativer ekibi olarak bu güzel davranışınız için sizi canı gönülden kutluyoruz.

İlk gün kedimiz her tarafı ve bütün aile fertlerini koklayacak. Sonra hemen saklanacak yerler arayacak. Şahsen benim kedim yatağın altını tercih etmişti. Bu içgüdüsel davranış gayet normal sakın sizden saklanıyormuş gibi düşünmeyin ve onu biraz uzaktan izleyin ürkütmeyin sürekli yanında olmaya çalışmayın bırakın kendisi özgür özgür yeni evini keşfetsin. Sonuçta oda o ailenin bir ferdi ve sizi birlikte uzun bir ömür bekliyor olacak. Keşif evresinden sonra ona yavaşça yaklaşıp sevebilirsiniz ama sevdirmiyorsa onu asla zorlamayın bırakın, eminim o size geri gelecektir.

Tuvalet konusunda da içgüdüsel olarak kum ararlar bu sizi pek uğraştırmaz ama kumun temizliği çok önemli,  temizlemeyi aksatırsanız halının ortasında sizi küçük bir sürpriz bekleyebilir. Bu bir isyan çeşididir. Yeni üyemiz çok daha küçükse ve ilk tuvalet deneyimi olacaksa sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Ona kumun yerini gösterin ve onu kum kabının üstüne bırakın eğer kumu algılayamazsa patisinden yavaşça tutup kumu eşeletebilirsiniz. Ha unutmadan söyleyeyim asla ve asla yemek kabıyla tuvalet kabını yan yana koymayın sonuçta bizde tuvalette yemek yemiyoruz. Günün geri kalanını ise onunla oyun oynayarak geçirebilirsiniz bu hem size hemde ona çok iyi gelecektir eminim. Sallanan her şey onun düşmanıdır ve asla sallanan şeylerin üzerine atlamaktan geri kalmazlar.

İlk uyku sizi zorlayabilir. Onun biyolojik saatiyle sizin saatiniz ilk zamanlar uyuşmayacaktır. Sabahın beşinde burnunuz da bir ısırık ile uyanabilirsiniz. Kediler yapı gereği geceleri avlanan canlılar oldukları için geceleri çok daha hareketli olurlar ama birlikte yaşamaya başladıkça biyolojik saatleriniz birbirine uyar ve sorun yaşamazsınız. Tavsiye olarak uyumadan önce onunla yarım saat kadar oyun oynayın yorulmasını sağlayın ve güzel bir uyku çekin. Bende kedisiyle uyuyan biri olarak dünyanın en güzel şeyi olabilir patisiyle yüzünüze dokunması, size sokulmaya çalışması ve sıcak bir su torbası edasıyla sizi ısıtması, yalaması yalamasıı. Bunlar güzel şeyler ama uykunuz ağırsa ve yeni aile ferdimiz daha çok küçükse uyurken lütfen dikkat edin.

İlgili Yazı:  Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğiniz Kış Hazırlıkları

Size şimdiden uzun ömürler diliyorum. Birlikte yaşayacağınız daha çok şey var. İyi uykular.

 

The following two tabs change content below.

Buğrahan Taner

Hayvan sevgisiyle gelişimini tamamlamış bir üniversite öğrencisi. Hayvanlar için daha yapacağımız çok şey var takipte kalıp desteğinizi esirgememeniz dileğiyle. Unutmadan evinizin önüne bir kap yemek ve su koymayı unutmayın...

》Buğrahan Taner (tüm yazıları gör)

“Bir Kediyle İlk Gün” üzerine 2 yorum

  1. Hilmican Taner says:
    • avatar CANBERK AYTEKİN says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir