Kapat

Bir Çocuğun Kalbine Dokunmak

Anasayfa
Genel İçerik Bir Çocuğun Kalbine Dokunmak

Yaklaşık 2 ay öncesinde  Atatürk Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü olarak Çocuk Esirgeme Kurumu‘ndaki çocuklarımızla birlikte Erzurum Hayvan Barınağı‘nı ziyarete gittik.

Ziyaret öncesinde çocuklara hayvan sevgisini daha fazla nasıl aşılarız dedik ve onlar için üyelerimizden Büşra Özcan bir boyama kitabı hazırladı.

Boyama kitabının içeriği elbette çocuklar ve sokak hayvanlarıydı. Kalbi henüz kötülükle tanışmamış, saf duygulara sahip bu güzel çocuklarımıza sokaktaki hayvanların aslında (gündemde çarpıtılıp anlatıldığı gibi) zararlı olmadığını, kendileri gibi sevgi ve ilgiye aç olduğunu ek olarak görsellerle anlatmak istedik boyarken kendilerini sayfalardaki çocukların yerine koyacakları hayali ile. Bu amaç doğrultusunda da küpeli köpekleri yağmurdan koruyan, kedileri besleyen çocukları ve çok daha fazlasını resmetti arkadaşımız.

Ziyaret öncesi çocuklar inanılmaz mutlu ve heyecanlıydı. Barınağa girişimizde köpeklerden, kedilerden korktuğunu belirten bu güzel çocuklar onların başını okşamadan ayrılmadı barınaktan. Aralarında zaten hayvanlarla bağ kurabilme fırsatını yakalamış, onlara kalbinde kocaman bir yer ayırmış çocuklarımız da vardı ki onlar için bu etkinlik şeker tadında geçti. Ziyaret süresince alışan çocuklarımız ise barınağa tekrar gelmek istediklerini belirtti, gurur verici. Gelen çocuk sayısını kendi üye sayımızla dengeleme çalıştık amacımız ise her bir üyenin ziyaret süresince bir çocuğumuz ile ilgilenmesini, barınağı onunla gezmesini sağlamak idi.

 

Ziyaret sonunda hazırladığımız içi mama dolu besleme çantalarını çocuklarımız barınak görevlilerine teslim etti. Barınak bilincini elimizden geldiğince aşılamaya, anlatmaya çalıştık. Bu hareketlerinin karşılığında ise onlara oyuncak ve hayvanseverlik madalyası verildi. Onların gözlerindeki ışıltı mutluluğumuza mutluluk kattı; güzel bir şey yapmanın onlara verdiği haz ise gururlandırdı bizleri.

Bu etkinlik sonrasında çocukları ziyarete gittiğimizde onlar için hazırladığımız boyama kitaplarını boyuyorlardı.Elbette ki eşlik etmenin vereceği hazzı almamak olmazdı…

İlgili Yazı:  Sadece Kedi Sahiplerinin Anlayacağı 9 Şey

Son olarak diyeceğim: bir insanın da bir hayvanın da aykırı davranma sebebi ona uygulanan şiddet, ona yapılan haksızlık, ona verilmeyen sevgidir; bir çiçeğin çürüme sebebi bakımsızlık olduğu gibi.

Bırakın çocuklarınız hayvanlardan öğrenecekleri karşılıksız sevgi ile büyüsün. Bırakın kalpleri iyilikle dolu olsun.

Canlılar sevgiye aç, sevgi ise tek ilaç…

“Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” Mustafa Kemal Atatürk

 

 

The following two tabs change content below.

TUĞÇE GÜNER

23 Haziran 1997 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlköğretim ve liseyi Trabzon’da tamamladı. Şu an ise Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği okumakta. Hayvanseverlik hayatını anlamlandıran özel bir parça , burada bulunuş amacı da bu sebepten ileri gelmekte. Bu amaca hizmet eden dernek ve federasyonların yanında yer almakta. Trahayko ve Haykonfed gibi. Aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü’nün de başkanlığını üstlenmekte…

“Bir Çocuğun Kalbine Dokunmak” üzerine 4 yorum

  1. Tarıkk says:
  2. Feride Özsalan says:
  3. Veysi says:
  4. kedi aşığı says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir