Kapat

Bengal Kedisi Hakkında Bilgiler

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Bengal Kedisi Hakkında Bilgiler

İlk kez 1963 yılında Kaliforniya’lı üretici Jean S. Mill’in evinde baktığı Asya Leopar kedisine arkadaşlık etmesi için alıp yanına koyduğu diğer kediyle çiftleşmesinden ortaya çıkan özel bir türdür. (Neden ‘özel’ olarak ifade ettiğimi karakteristik özelliklerinden anlayacaksınız.) Daha sonra kedi lösemisine direnç gösteren genlere sahip olduğunun düşünülmesi üzerine akademik personellerin de üretimine dahil olması sonucunda Asya Leopar kedileri ile Habeş, American Shorthair, Birmanya ve Mısır Mau kedilerinin eşleştirilmesiyle bugünkü görüntülerini almışlardır.

1991 yılında bu ırk önce Uluslararası Kedi Derneği olmak üzere Amerikan Kedi Yetiştiriciliği Derneği, Kanada Kedi Derneği ve Birleşmiş Kedi Örgütü gibi topluluklar tarafından resmi olarak tanındı.

Orta boyda ve kısa tüylü olan Bengal kedileri 3.5 – 7 kg arasında ağırlığa sahip olsalar da 10 kg’lık olanlarına da rastlamak şaşırtıcı değildir. 12 – 16 yıl ortalama ömre sahiptirler. Yaygın olarak kürkleri sarı, turuncu, kahverengi ve fildişi renkte, benekleri kahverengi ve siyah renkte olmak üzere çok farklı renklere rastlamak da mümkündür.

Bazı kaynaklarda savunulduğunun aksine ( yalnızca Google görsellerine bakarak bile anlayabileceğiniz kadar net şekilde) Asya Leopar kedileri evcil değil tam tersine oldukça vahşi bir doğaya sahiptir. (Özellikle 1950 – 1960 yılları arasında evcil hayvan ticaretinde yoğun olarak yer aıyordu.) Ancak üretiminden birkaç kuşak ilerledikten sonra ortaya çıkan Bengal Kedileri fazlasıyla sevecen ve evcil bir türdür. Elbette atalarından aldıkları birçok özelliği de hala taşımaktalar.

Fazlasıyla zeki ve hareketlidirler. Sudan inanılmaz derecede hoşlanırlar. Tırmanma ve avlanma içgüdüleri yüksektir.

Her türlü oyuna her zaman hazırdırlar. Bu oyunları bahçenizdeki havuzda, damlatan musluğunuzda ya da siz duş alırken bulunduğunuz küvette oynamaya can atarlar. Diğer canlılarla uyum sağlamaları kolaydır. Kediler, köpekler ve çocuklarla iyi anlaşırlar. Ancak üst düzeydeki avcılık içgüdüleri nedeniyle kuş, hamster gibi hayvanlarla aynı ortamı paylaşmasını beklememelisiniz.

İlgili Yazı:  Ön Ayakları Olmayan Kedisi İçin Düzenek Yapan Kahraman: Osman Kaplan

Köpeklere benzeyen bazı özellikleri onları paha biçilemez arkadaşlar haline getirir. Evde sizi sürekli takip ederler. Bir probleminiz olduğunu hissettiklerinde siz refakat ederler. Nesneleri “yakala, getir” komutlarına heveslidirler.

Her kedi gibi göz ve kulak bölgelerinin temizliğine dikkat edilmesi, kısa tüylü olduklarından haftada bir taranması ve kumunun düzenli olarak temizlenmesi dışında pek kişisel bakıma ihtiyaç duymazlar.

Genetik hastalıkları yoktur. Fakat elbette tüm kediler için geçerli olabilecek yaygın hastalıklardan korunmaları gerekmektedir.

Bu yazıları herhangi bir türden melek ile karşılaştığınızda hakkında bilgi sahibi olmanız için yazıyoruz. Unutmayın “dostluğun ırkı olmaz!”. Mutlu ve bol patili günler…

Bazı instagram fenomeni Bengal kedileri ilginizi çekebilir;

https://www.instagram.com/bengalthor/

https://www.instagram.com/justmangobrown

https://www.instagram.com/professor_pouncey/

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..

》İrem Akgül (tüm yazıları gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir