Kapat

Apartmanda Beslenebilecek Köpek Türleri

Anasayfa
Köpek Dostlarımız Apartmanda Beslenebilecek Köpek Türleri
apartmanda-beslenebilecek-kopek-turleri

Apartmanda beslenebilecek köpek türleri sanırım hayvan severlerin en çok sorduğu soruların başında geliyor. Bir köpekle yaşamak istemek ancak şehir yaşamının getirdiği bazı olanaksızlıklar insanları tedirgin ve düşünceli bir durumda bırakıyor. Uzun saatler çalışan kişiler köpeklerin ihtiyacı olan egzersizi, oyun gereksinimlerini yeteri kadar yerine getirememeleri nedeniyle yaşayabilecekleri sorunlardan da endişeleniyorlar haklı olarak. Golden retriver cinsi bir köpek sahibi olarak son derece haklı olduklarını belirterek devam etmek istiyorum yazıma.
Unutmadan, buraya tıklayarakta apartmanda beslenecek köpek türleri konusuna gidebilirsiniz.

Sabah ve akşam ortalama birer saatlik yürüyüşler gün içinde gittiğimiz yerlere götürmemize rağmen bazı zamanlarda evde yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayıp uzun süreler havladığı oluyor. Bu nedenle köpeğiniz uzun süre yalnız kalacaksa yada çok egzersiz yaptırma imkanınız yoksa mümkün olduğu kadar küçük ırk köpekleri tercih etmeniz hem kendiniz hem köpeğiniz hemde çok sevgili komşularınız açısından daha sağlıklı olacaktır.

Lütfen aşağıda saydığımız köpekleri ve diğer herhangi bir hayvan türünü satın almayın. Bu ticareti desteklediğimiz sürece hayvanları satmaya devam edecekler. Aşağıda yazılı tüm köpek türleri, sorumluluk sahibi iseniz ve köpek sahiplenmeye karar verdiyseniz hayvan barınaklarında bulunan köpek türleridir.

Hassasiyetiniz ve hayvanların yaşam hakkına olan saygınız için size minnettarız.
Liste başlasın!

Beagle

Meraklı, sevecen ve sosyal bir yapıları vardır. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşabilmektedirler. Ancak küçüklüklerinden beri tanıştığı hayvanlarla sorun yaşama ihtimalleri daha azdır. Ne istediklerini bilen ve kararlı hayvanlardır. Bu nedenle eğitimlerine önem verilmelidir. Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Eğer böyle bir ihtimal varsa iki tane beagle almanız daha sağlıklı olacaktır Dik kafalı olduğu kendi başına buyruk hareket edebileceği unutulmamalıdır. Tasmasız gezdirecekseniz çok dikkatli olmanız gerektiğini özellikle belirtmeliyim. Kısa tüy yapısı nedeniyle orta seviyede tüy dökmektedir. Haftada bir yada iki kez taramak yeterli olacaktır.

Beagle Köpek

Pug

Oldukça mutlu ve sahibine bağlı bir türdür. Oyun oynamayı ve yaramazlık yapmayı fazlasıyla severler. Çok sert cezaları tercih ederseniz (ki asla yapmamanız gerekir her canlı için geçerli) küsecek ve daha aksi davranışlarla karşınıza gelebilecektir. Ev içinde beslenmeye daha uygundurlar. Sıcak ve soğuğa karşı dayanıksızdırlar. Diğer köpeklerlede iyi anlaşmaktadırlar ancak çok kıskanç olduklarını bilmeniz gerekir. Pug’larda kısa tüylü ve bakımı kolay türlerdendir. İlk defa köpek besleyecek özellikle apartmanda yaşayan kişiler için uygun olduğu söylenebilir.

pug-kopek

Chihuahua (Şivava)

Cüssesi itibariyle apartman hayatına uygun bir türdür. Ancak gürültücü olması, kıskanç ve sahiplenici olması gibi özellikleri sizi zorlayabilir. Eğitimi zorlu bir süreçtir ama gerekli koşulları sağlayabilirseniz mutlu bir hayatınız olacaktır.

chihuahua-sivava-kopek

Yorkshire Terrier

Dış görünüşleri çok sevimlidir sizi hemen ele geçireceklerine emin olabilirsiniz. Yorkshire terrier besleyen kişilerin çoğunluğu köpeklerinin tüylerini renkli tokalarla süslemeyi! (yorumu size bırakıyorum) tercih etmektedirler. Her konuda tam bir şov ırkıdır. Küçük cüssesinde beklenmeyen bir cesaret ve bela arayışı içerisindedirler. Her an macera içine girebilirsiniz. Havlamayı çok sevmelerine rağmen iyi bir eğitimle aşılamayacak sorun değildir. Zaman zaman eğitimede direnç göstermelerine rağmen sevgi ile kolayca ikna edebilirsiniz. Tüyleri nedeniyle bakımı biraz zahmetli olabilir. Her gün taranması gerekmektedir. Soguğa karşı dayanıksız olmaları nedeniyle kışın koruyucu giysiler kullanılabilir.

İlgili Yazı:  Başlangıç Öyküsü

yorkshire-terrier-kopek

Amerikan Cocker

uzun kulakları ile tanınan bir türdür. Neşeli, oyuncu bir yapıdadır. Apartman hayatı için uygundur. Ancak egzersize dikkat edilmelidir. Diğer insanlarla iyi anlaşmasına rağmen iyi bir eğitim gerekmektedir. Kendi bildiğini yapma huyu vardır. Tüylerin bakımı önem taşır, özellikle uzun kulakları, kısaltmak gerekebilir bazı durumlarda bakımı ihmal edilmemelidir. Belirtmeden geçemeyeceğim bir yakınımızın cooker ı var ama çok sevecen değil, sessizde değil.

american-cocker-kopek

Jack Russell Terrier

Çok fazla haraketli olan bir ırktır. Onu kızdırmayan köpeklerle iyi anlaşmakta ama bazılarına olumsuz yaklaşabilmektedir. Zeki olmasının yanı sıra çok inatçıdır, eğitim esnasında zorlanmaya neden olabilir. Diğer köpeklerle çok iyi anlaşamaz maalesef bu nedenle küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmelidir. İlgi çekmeyi ve havlamayı çok sever. Eğer onu yalnız bırakacaksanız bulunduğu yerdeki eşyalara zarar verme ihtimali oldukça yüksektir. Tüyleri kısa ve bakımı oldukça kolaydır.

Jack-Russell-kopek

Fransız Bulldog

Evde beslemeye uygun köpeklerdendir. Ancak horlama sesinden rahatsız olmuyorsanız tabii. Oyuncu ve fazlasıyla şirin yapıda köpeklerdir. Kısa tüyleri ile bakımları çok kolay ancak salyaları ve horlamaları ile sizi zorlayabilecek bir türdür. Küçük çocuklarla araları çok iyi değildir. Büyük çocuklar için tercih edilebilir. Ancak en iyi yaşlılarla anlaşmaktadırlar. İklim özelliklerine çok dikkat edilmelidir. Hem aşırı soğuk hemde sıcaklar tehlikelidir ancak aşırı sıcaklar kalp krizine neden olabileceğinden dolayı ekstra dikkat edilmelidir. Egzersize fazlasıyla ihtiyaç duyarlar.

fransiz-Bulldog-kopek

Avustralya Terrier

Zeki ve uyanık olması en dikkat çekici özelliklerindendir. Sahibine aşırı sevgi besler ve yanındayken çok mutlu olurlar. Fazlasıyla enerjik ve meraklı bir yapıda olan bu tür en çok etrafı kazmaktan zevk almaktadır. Havlamaktan çok zevk almaktadırlar ancak iyi bir eğitimle bu sorun çözülebilir. Çocuklarla iyi anlaşmaktadırlar ancak kızdırıldığı zaman ısırabilmektedirler. Dikkatli olunmalıdır. Uzun tüyleri nedeniyle hergün taranmaya ihtiyaç duymaktadır. Tüyleri düğümlenebilmektedir bu nedenle bakımı ihmal edilmemelidir.

avustralya-teriyer-kopek

Pekingese (Pekinez)

Kucakta taşınabilecek bir cüssesi olmasına rağmen aslan gibi bir yüreği vardır. Bekçilik özellikleri vardır. Özellikle sahibine karşı fazlasıyla savunmacıdır. Ve de kıskanç. Sahipleri için kendilerini tehlikeye atmakta tereddüt etmezler. İnatçıdırlar, sahiplerini çok sevmelerine karşın onlara karşıda son derece inatçı tavırlar sergileyebilmektedirler. Egzersiz ihtiyaçları oyunile karşılanabilir. Uzun yürüyüşlere ihtiyaçları yoktur. Çocuklarla iletişimleri iyi olsa da sert hareketlere tepki verebilirler.

pekinez-kopegi-pekingese-kopek

Pomeranian Boo

Oyuncak köpek olarakta tanınmaktadırlar. Aslında uzun tüylere sahiptirler. Özenli bakıma ihtiyaçları vardır. Ancak kısa kesim tüyleriyle kullanmayı tercih edenler çoğunluktadır. Bekçi köpeği olarak kullanılabilirler. Havlamaya karşı küçüklükten itibaren eğitilmelidirler. Sahibine ve ailesine karşı sevecendirler. Diğer ırk köpeklerlede iyi anlaşabilmektedirler. Oyun oynamayı çok severler. Egzersiz ihtiyaçları oyun ile karşılanabilmektedir.

İlgili Yazı:  Rottweiler Irkı Köpekler Hakkında Genel Bilgi

pomerian-boo-kopegi

Maltese Terrier( Malta Köpeği)

Beyaz ve uzun çok güzel tüyleri vardır. Sağlam ve kolay dökülmezler. Ancak bakımlarına özen gözterilmelidir. Oyun oynamayı çok severler ancak çocuklara çok fazla tahammülleri yoktur. Egzersiz ihtiyaçları vardır. Uzun yürüyüşler yapmalı yada park bahçe gibi yerlerde tanıdığı köpeklerle oynamalıdırlar. Eğitim konusunda isteksizdirler.

maltese-teriyer-kopegi

Pitbull Terrier

Özellikle yer vermek istedim. Maalesef ülkemizde sorunlu insanlar nedeniyle kötü şekilde yaşamaya ve davranmaya mahkum edilmiş ve beslenmesi yasaklanmış olsada yurtdışında bir çok ülkede sevgiyle beslenmekte olan köpeklerdendir. Güçlü ve korkusuz olmaları nedeniyle aslında her şeyden korkan ve kendi korkularını bu hayvanların cesareti üzerinden kamufle etmeye çalışan kendini bilmezler yüzünden dövüşlerde kullanılmaktadırlar. Oysa pitbullar özellikle çocuklara karşı çok sevecen ve onlara inanılmaz sabırlı bir türdür. Diğer köpeklerle çok iyi anlaşamazlar ama küçüklüklerinden itibaren sosyalleştirilirse bu sorun kolayca aşılabilmektedir. Sahibi için kendini tehlikeye atmaya çekinmeyecek cesur bir köpektir. Kısa tüyleri nedeniyle bakımıda kolaydır.

amerikan-pitbull-terrier

Golden Retriever

Evde en çok tercih edilen büyük ırk köpeklerdendir. Bizimde golden bir oğlumuz var. Ancak dışarıdan görüldüğü gibi değil. Öncelikle belirtmek isterim ki her canlının kendine has karakteri oluyor. Goldenlar diğer köpeklerle iyi anlaşır yazıyor her yerde ama bizim oğlumuz gördüğü her erkek köpeğe saldırıyor. Ne olduğu, ne yaptığı fark etmeksizin. Biz onun alanına gitmiş olsak bile. Sakın saldırganlığı teşvik ettiğimiz düşünmeyin aksine özellikle sokak köpeği ise kendi köpeğimizi değil onu korumaya çalışıyoruz yaralanırsa kaçar ve tedavi imkanımız olmaz diye ancak engelleyemiyoruz. Goldenlardan bahsederken kendi deneyimlerimi yazmayı uygun gördüm açıkçası. Mevsim dönümlerinde oldukça tüy döker. Sakın çocuğunuz istediği için almayın.

Evde temizliği kim yapıyorsa onun istemesi bilhassa önemli. İnsanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Çocuklarla da. Küçük bir kızımız var ve onun her şeyine müsamaha gösteriyor. Hoşlanmıyorsa eğer sessizce uzaklaşmayı tercih ediyor. Meraklı, heyecanlı ve çok enerjiktirler. Egzersiz muhakkak önemlidir. Özellikle ilerleyen yaşlarında sağlıklı kalabilmeleri için. Tasmayla gezmeye küçük yaşlarından itibaren muhakkak alıştırın, çok güçlü hayvanlar sonrasında tasmayla gezmeniz mümkün olamıyor maalesef. Ya koşturuyorsunuz yada yerlerde sürükleniyorsunuz. Ama şahsi kanaatimi belirtmek isterim hayatımda aldığım en doğru kararlardan birisiymiş.

Golden-Retriever-kopegi

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

“Apartmanda Beslenebilecek Köpek Türleri” üzerine 1 yorum

  1. merhaba says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir