Kapat

Ankara (Angora) Kedisi Özellikleri / Bakımı

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Ankara (Angora) Kedisi Özellikleri / Bakımı
ankara-kedisi

Ankara Kedisi Hakkında Bilgiler

Merhabalar. Yazdığım ilk yazı için Ankara kedisini konu edinmeyi özellikle istedim çünkü ülkemize has bu türü hepimizin muhakkak tanıması gerektiğini düşünüyorum. Konu tarih olduğunda açıkçası ben hep sıkılmışımdır ama okuyucular arasında mutlaka ilgisini çekecek kişiler olduğunu tahmin ederek birkaç tarihi bilgiyle başlayalım istiyorum. Daha sonra bu şirin pisiciğimizi daha yakından tanıyalım. Buyrun başlayalım.

Ankara kedisinin dünyada bilinen adı ‘Angora’ Uzun tüylü kedilerin atası kabul edilir kendileri. Avrupa’nın bu kediyle tanışması 1620-1625 yılları arasındaki Haçlı Seferleri esnasında (sanırım hayranlık duyduğu için) bir Fransız bilim insanının birkaç kediyi ülkesine götürmesiyle gerçekleşmiş. Tarihte tanınmış birçok kişinin Ankara kedisine hayranlığı da dillere destandır. Bu güzel pisilerin dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan güzellik yarışmalarında çok sayıda dereceleri bulunmaktadır. Bu yüzden onlara tescilli ‘dünya güzeli’ demek yerinde olacaktır. Hal böyle olunca ülkemizde ve başka ülkelerde bu türün korunması adına birçok dernek oluşturulmuştur. Hatta bildiğim kadarıyla ne yazık ki başka ülkelerden bu kedinin patentini alma girişimleri görülmüştür ve hukuki süreçler devam etmektedir. (Bir canlının patenti nasıl alınır bilemiyorum ama böyle bir konu var gündemde.)

Bu kısa tarihi bilgilerin ardından gelin birlikte Ankara kedisinin fiziksel ve karakteristik özelliklerine bakalım.

Kafaları için orta büyüklükte ve keskin hatlara sahip diyebiliriz. Burunları uzun ve üçgenimsi yapıdadır. Kulakları dik, tüylü ve birbirlerine yakın olarak kafasının üst kısmında yer alır. (Kulak konumunun yanak bombelerini meydana çıkardığı için ayrı bir şirinliği olduğunu düşünüyorum.)

ankara-kedisi-hakkinda

Gözleri İri…

Gözleri iri ve yuvarlak, göz bebekleri ise dikey badem şeklindedir. Çoğunlukla mavi göz rengine sahip olmalarıyla birlikte kehribar sarı, yeşil-sarı tonları ve sarı-mavi göz gibi iki faklı renkte görülebilir. (Bu da her iki farklı göz rengine sahip olan kedinin Van kedisi olduğu -çok yaygın ve hatalı- tezinin çürütülmesi anlamına gelir.) Vücut olarak uzun ve kaslı bir yapıya sahiptirler. Ön bacakları arka bacaklarından daha kısadır.

İlgili Yazı:  Onları Unutmadınız Değil mi? Bir Kap Su!

Tüyleri çok yumuşak ve genellikle beyazdır. Kuyrukları kabarık, uzun ve bol tüylüdür. Tüy uzunlukları vücudunun çeşitli bölgelerinde farklı uzunlukta olabilir. En uzun kısmı boyun bölgesidir. Fakat bu tüylü görüntüleri sizi korkutmamalı çünkü diğer kedi türlerine oranla tüyleri çok fazla dökülmez.

Ankara Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama ömürleri 12-18 yıl arasındadır.

Kendilerine has bir yürüyüş şekline sahiptirler. Yürürken kuyruklarını sırtlarına doğru yatay biçimde tutarlar.

İstisnalar olabilmesinin yanında en kalıtsal özellikleri de ne yazık ki sağır olmalarıdır.

Çok dikkatli ve enerjiktirler. Sahiplerine ve evlerine çok düşkündürler. İstediklerini yaptırma konusunda aşırı ısrarcı ve inatçıdırlar.

Karıştırıldıklarından dolayı kısa bir bilgi ekleyerek bitirmek istiyorum. Van kedilerinden Ankara kedisini ayıran en önemli özelliklerden biri çok daha hareketli ve oyuncu olmalarıdır. Bir diğeri ise Van kedileri suyu severken Ankara kedilerinin sudan nefret etmesidir.

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..

》İrem Akgül (tüm yazıları gör)

“Ankara (Angora) Kedisi Özellikleri / Bakımı” üzerine 2 yorum

  1. Tarık kırmızıgül says:
    • İrem Akgül says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir