Kapat

AKVARYUM SUYU HAZIRLAMA

Anasayfa
Akvaryum Balıkları AKVARYUM SUYU HAZIRLAMA

Tekrar merhaba akvaryum sever arkadaşlar. Bu gün “akvaryum suyu nasıl hazırlanır?”, ” akvaryum suyu nasıl olmalıdır?” gibi sorulara cevap arayacağız. Başta belirtmek istiyorum her balık türü için değişiklik gösterebilir. Şimdi biraz bilgilenelim.

Genellikle evimizdeki musluk suları akvaryum kullanımı için diğer sulara göre daha iyidir. Akvaryum suyunun renksiz, kokusuz ve berrak olmalıdır. Fakat musluk suyu kullanılırken de suyun içindeki ağır metal , klor gibi dengeleri sağlamak önemlidir. Özellikle klor fazlalığından toplu ölümler görülmektedir. çözümleri çok basittir. Suyu bunlardan ayrıştırmak için temiz bir kova ve ya su şişesi yardımıyla ağız kısmı açık kalacak şekilde 1 hafta beklettiğimizde su akvaryumda kullanılmaya uygun olacaktır. Bu kadar vaktiniz yok ise suyu kaynatmakta bir çözüm olarak sunular bilir.

Piyasada satılan çoğu balık standart bekletilmiş musluk suyunda yaşayabilmekle birlikte bazı balık türleri farklı su sertliği pH oranı ve kloru ister. Bu yüzden besleyeceğiniz balık türüne uygun su hazırlamak önemlidir. Bu yüzden piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz ölçüm kitleriyle suyun olası oranlarını kontrol edebilirsiniz. Suyun sertliğini ve pH oranını düzenlemek için solüsyonlar bulunmaktadır bunlar kullanılarak da suyun dengelerini sağlamak mümkündür.  Şimdi biraz daha detaya girelim..

gH bakımından balıklar 5- 12 dereceden hoşlanırlar. Fakat yine belirtmek istiyorum balık türlerine göre değişiklik gösterebilir. Suyun derinliği ve balık miktarı doğru orantıda olmalıdır 5cmlik bir balık için 1,5 litrelik bir su gerekir. Gelelim pH oranına akvaryum için 0.3 derecelik pH değişimi ile balıkların sağlığını oldukça olumsuz etkiler bu yüzden pH oranları sabit tutulmayı  hedeflenir. pH değeriniz 6.5-7.5 arası ise gerçekten bazı türler için sorunsuz bir şekilde balık yetiştirebilirsiniz.

Unutulmamalıdır verdiğim bilgiler genel olup balık türü ile ilgili değişiklikler gösterebilir. Balık türleri konusuna geçtiğimizde bunu her balık türü için tek tek inceleyeceğiz. Merak ettiğiniz her soru için cevaplamaya hazırız.

İlgili Yazı:  Yeni Başlayanlar İçin Akvaryum Seçimi

Mutlu balığın sırrı küçük detaylardan geçer. 🙂 hayvan sevgisi sizinle kalsın..

The following two tabs change content below.

Zeynep Asena KÖK

Pativer.net Editörü. İnstagramdan takip et! : @obirkartalice soruları cevaplamaya 24 saat açığım iletişim kurmak için yorum bırakabilir ve ya sosyal medya üzerinden sorularınızı yönlendirebilirsiniz . 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir