Kapat

Akvaryum İçin Gerekli Malzemeler

Anasayfa
Akvaryum Balıkları Akvaryum İçin Gerekli Malzemeler

Önceki yazımda sizlere akvaryum seçimi hakkında bilgi vermeye çalışmıştım şimdi akvaryumu aldık sıra akvaryumun  için gerekli malzemelerini seçmeye geldi. Akvaryum seçimi kadar önemli olan bu malzemeler dikkate alınmalıdır.

Öncelikle akvaryum evin neresinde olmalı nasıl bir konuma sahip olsa daha iyi olur sorusuna cevap arayalım. akvaryum direk güneş alan yerde olmamalı bunun sebebi akvaryumun dibinin yosun tutmasını geciktirmektir. Bir de akvaryum direk güneş ışığı alırsa akvaryum daha kirli gözükebilir ve yosun oluşumu hızlanabilir . Kapı önüne gibi yerlere koymak da doğru değildir. Hava akımına maruz kaldığında suyun ısısı değişiklik gösterebilir ve bu da balıkların sağlığı için iyi değildir.

Filitrasyon : Filitrasyon akvaryum için neden önemlidir? Akvaryumda balıklarınız için yapay bir yaşam alanı yaptığınız için – bu alanda kayalar kumlar vb. – kirlenmeye çok açıktır. Doğru ve iyi bir filitrasyon malzemesi seçerek temizlik için iyi sonuçlar almak mümkündür.

Akvaryum ısıtıcısı : Su ısısının sürekli olarak sabit kalması gerekir. bazı balık türleri en ufak ısı değişiminden etkilenebilir. Isı değişimi balıkta solungaç enfeksiyonu yapabilir.

Akvaryum aydınlatması : Akvaryum aydınlatması için kesinlikle florasan olmalıdır. normal ampuller hem bütçe hemde balık sağlığınız için olumsuzdur. Ampuller çok fazla ısındığı için suyun ısısını da etkiler ayrıca verdiği ışık rengi akvaryumda hoş bir görüntü yaratmaz ve yosun oluşumunu tetikler. Aydınlatma 10-15 saat arası olmalıdır. en ideal 12 saattir. balıklar için uyku vakti ayırıp ışığı kapatmalıyız. Onlarda bizler gibi karanlıkta uyurlar.

Akvaryum taban malzemesi : Öncelikle taban malzemesi dekor olarak görülmemelidir balık için önemlidir. Taban malzemesi seçerken balığın türüne dikkat edilmelidir. Balık türüne göre ince kum yada kayadan taban yapılabilir. Balığın kendini güvende hissedeceği bir ortam hazırlamak için taban seçimi önemlidir.

İlgili Yazı:  AKVARYUM SUYU HAZIRLAMA

Termometre : Suyun ısısını sürekli kontrol altında tutmak için önemlidir.  Sürekli takip edebileceğiniz bir termometreye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Merak ettiklerinizi ve yazmamızı istediğiniz konuları yoruma bırakabilirsiniz.. 🙂

The following two tabs change content below.

Zeynep Asena KÖK

Pativer.net Editörü. İnstagramdan takip et! : @obirkartalice soruları cevaplamaya 24 saat açığım iletişim kurmak için yorum bırakabilir ve ya sosyal medya üzerinden sorularınızı yönlendirebilirsiniz . 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir