Kapat

Affenpinscher Köpek Hakkında Bilgiler

Anasayfa
Köpek Dostlarımız Affenpinscher Köpek Hakkında Bilgiler

En eski köpek ırklarından biri olan Affenpinscher’ın kökeni 17.yüzyıl Almanya’sına dayanır. (Hollandalı ressamların 15.yüzyıldan kalma bazı tablolarında bu köpeğin yer aldığı iddiaları da vardır.) Fakat bu ırkın American Kennel Club [AKC] tarafından kabul edilmesi 1936 yılında gerçekleşmiştir.)

[lwptoc]

Ortaya çıktığı dönemlerde bahçelere ve tarlalara zarar verebilecek kemirgenleri avlaması amacıyla insanların baktığı Affenpinscher sonraları zengin kesimin yoğun ilgisi nedeniyle süs köpeği olarak edinilmeye devam etmiştir.

İsmi görünüşünden dolayı verilmiş ve Almancada “maymun köpeği” anlamına gelmektedir.

Yetişkin bir Affenpinscher’ın ağırlığı 3-4 kg, boyu ortalama 25 cm’dir. Çoğu kedi ve köpek ırkının aksine erkek ve dişileri aynı boy ve kilolardadır.

Ömürleri ise yaklaşık 12 senedir.

Çoğunlukla siyah olmakla birlikte gri veya kızılımsı renklerde de görülebilen kürke, sert ve kaba tüylere sahiptir. Tüylerinin kuvvetli ve sert yapısı sayesinde tüy dökmeyen ırklar arasına yerleşmiştir. Fakat bu yine bu özellikler nedeniyle tüylerinin haftada 2-3 kez taranmaya ve yaklaşık 3 ayda bir kesilmeye ihtiyacı vardır.

Genetik yapılarından dolayı ürolojik sorunlara ve solunum sistemi rahatsızlıklarına yatkındırlar.

Ev hayatına uygundurlar fakat düzenli egzersize ihtiyaçları vardır ki zaten fazlasıyla hareketlidirler. Kemik yapıları narin sayılabileceğinden kırık riskine karşı dikkatli olunmalıdır. Ayrıca hareketlilikleriyle beraber, hızları, meraklılıkları ve cesaretleri cüsselerinden oldukça fazla olduğundan dostunuzun kaçıp uzaklaşabileceğini unutmamalısınız.

Diğer köpek ve kedilerle uyum içinde yaşayabilirler, fakat çocuklarla iletişimleri pek kuvvetli değildir. Biraz sıkılgan ve çabuk sinirlenen yapıda olan Affenpinscher’lar çocukların ani hareketlerine sert tepkiler verebilirler.

Ayrıca herhangi bir tehditle karşılaştığını düşündüğünde saldırganlaşmaya ve durmaksızın havlamaya eğilimi yüksektir.

Özetle bakımı kolay, eğitimi zor olan bu tatlı dostumuzu sizinle tanıştırmak istedim. Fakat Affenpinscher’ları barınaklardan ya da sokaklardan edinmek pek mümkün değil. Sayıca az kalan ve sokakta yaşamını sürdüremeyen bu ırk bugün yüksek fiyatlarda ticareti yapılır durumda ne yazık ki. Cinslerle ilgili yazılarımızı sizi bu iğrenç ticarete ortak etmek için değil yalnızca dostlarımızı tanımanız için yazdığımızı lütfen unutmayın. Bir dostluğu para ile satın alamazsınız, onu emek ve sevgi ile kazanabilirsiniz.

Bol patili ve neşeli günlere…

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..
İlgili Yazı:  Dünyanın En Tatlı Köpek Irkı: Pomerian Boo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir