Kapat

Adana’da Pitbull ile katledilen hamile kedi Çıtır

Anasayfa
Genel İçerik Adana’da Pitbull ile katledilen hamile kedi Çıtır

Adana da yaşanan üzücü olayın hepimizi derinden etkilemesinin yanı sıra eylemi gerçekleştiren çocukların 13 yaşlarında olmaları olayın vehametini bir kat daha artırmıştır. Pitbull cinsi köpekler sevgiyle bakıldığında çocukların ve diğer hayvanların en iyi dostu olabilirken, şiddetle kanla dayakla bakılan her canlı malesef bir katile dönüşebilmektedir.. Üzücü olay, eğitim sistemimizi, toplum normlarımızı bir kere daha derinden düşünmeye itmiştir.

13 yaşındaki çocuklar iddia ettiklerine göre sokakta buldukları Pitbull cinsi köpeği gezdirirken, yolda yatan ve korktuğu için minibüs altına saklanan kediyi köpeğin önüne atıp parçalattı ve olay çıtır isimli hamile kedinin ölümüyle sonuçlandı… yetişkinlerin dahi hayvanlara zarar verip ceza almadıkları, mala zarar kanunuyla yargılanan ülkemizde, kedi sahibinin şikayeti üzerine yakalanan çocukların, emniyet arabasına binerken sarfettiği söz ve tutumlar yaşanan olayın öylesine bir durum olmadığını açıkça gözler önüne serdi. Polislerin esprili tavırları ile götürülen çocuklar,gazetecinin kediyi öldürdüğüne pişman mısın sorusu üzerine seni vursam bile üzülmem, pişman değilim gibi sözleri vicdanları daha da derinden yaraladı…
görüntüleri endişe ile izlerken, başka çocuklar için örnek olabileceğini lütfen göz ardı etmeyelim.. çocukların yaptığı yanlış davranıştan ötürü ceza almaması ev hapsi almaları bir kenara, adeta yaşanan olayın önemsiz olduğuna dair bir izlenim yaratılmıştır.
çocukluk yaşlarında şiddete meyilli olan kişilerin daha sonra ilerleyen yaşlarda ruh sağlığı bozuk bireyler olarak daha zararlı olaylara karıştıkları ve daha organize suclarda bulundukları bilimsel bir gerçektir. nitekim seri katiller üzerinde yapılan araştırmalar bile katillerin eylemlerini öncelikle savunmasız hayvanlar üzerinde denedikleri bir çok kaynak tarafından belirtilir.

PEKİ BU OLAYLARA ÇÖZÜM NEDİR ? COCUKLAR GERÇEKTEN DE EĞİTİLEBİLİR Mİ ?

ailesinden sevgi görmeyen toplum tarafından dışlanan ve kabul görmeyen cocuklar, malesef ki bu türden üzücü suçlara sürüklenebilmektedir.
Böyle bir olayın ardından çocukların diğer çocuklar tarafından fenomen olan edilip ünlü olmadan önce yetkili kurumların, rehabilitasyon merkezlerinin harekete geçmesi gerekir,olaya karışan çocuklar MEB bağlı okullar içinde diğer akranları ile aynı eğitim ortamında değil, özel sağlık kurumlarında normal sağlıklı bireyler olana kadar özel eğitim verilmelidir. Aksi halde kaynaştırılan okullarda hem bir korku objesi hem de sözel ve fiziksel şiddet tehdidi oluşturabilirler, yahut yaptıkları kötü davranış ile ünlü olarak bunu yanlış yorumlayabilerler. çocuklarin eğitimi özel şartlarda yapılıp dikkatle topluma bırakılmaları gerekir.
MEB tarafından doğa ve hayvan koruma dersleri açılmalıdır ki daha küçük yaşta ki çocukların erken dönemlerden itibaren bu bilinci kazanmaları gerekir. ilgi görmeyen baskı altında kalan sevgisiz çocuklar ilerde yıkıcı etkileri olan zarar veren bireylere dönüşür. bu gibi olayların önlenmesi için çocukları linçlemek, ortadan kaldırmak çözüm olmadığı gibi, duyar kasmak için çocukları aşırı koruyucu tutum geliştirmek te yanlıştır.. Bunun yerine olaylara karışan çocukların psikolojik tedavi altına alınmaları ve diğer çocuklara örnek teşkil etmemeleri için de rehberliğin önleyici işlevi devreye konulmalıdır. eğitim çağlarının erken yıllarında okul aile işbirliğiyle, insanlara doğa ya ve hayvanlara sevgi bilinci aşılanmalıdır,
böyle üzücü olayların artmaması için biz yetişkinler olarak çocuklara iyi bir dünya bırakabilmek için hayvanları ve doğayı koruyan davranışlarımız ve tavırlarımız çoğalmalı , örnek paylaşımlarda bulunan topluluklara desteğimiz ve pozitif yaklaşımlarımız artmalıdır.
birdaha yaşanmaması dileğiyle,
elveda çıtır, gökyüzüne bir pati daha…

İlgili Yazı:  Çocukların Sevgilisi Tombi Kitap Kahramanı Oldu: Tombi Şanlıurfa'da

not: Sitemizin hiçbir maddi geliri ve kaygısı yoktur.
Bu sitenin tüm gelirleri hayvansever dostlarımıza doğrudan mama olarak ulaşmaktadır..

The following two tabs change content below.

SEMA ASLANKAYA

tarih öğretmeni, antrenör, ama herşeyden çok sokak hayvanları koruyucusu, sokak çocukları annesi, gökyüzünün çocukları gökyüzünün patileri, hiçbir türün diğerine üstünlüğü yoktur, satın alma sahiplen hayat kurtar 💕

“Adana’da Pitbull ile katledilen hamile kedi Çıtır” üzerine 1 yorum

  1. Walternails says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir